Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


5.maijā atzīmē Pasaules astmas dienu. Ārsti vērtē, ka šī diena ir kā labs atgādinājums mediķiem, lai atklātu to mazo daļu, kas ir ar neatklātu astmu. Diena, lai uzmundrinātu esošos pacientus par viņu līdzdalību terapijā. Šī diena ir, lai apvienotos speciālisti un pacienti.

Ģimenes studijā plašāk runājam, kā savlaicīgi diagnosticēt šo saslimšanu bērniem, kā ar to sadzīvot un kāda palīdzība saslimušajiem pieejama Latvijā.

"Capital Clinic Riga" pediatre Sanita Mitenberga norāda, ka šāda diena ir laba, lai nodotu vecākiem informāciju, kā var uzlabot dzīves kvalitāti un sadzīvot ar slimību, ja tā ir konstatēta bērniem.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatre, bērnu alergoloģe, pneimonoloģe Elīna Aleksejeva atzīst, ka apmēram 10% bērnu skar astma, bet tie ir dati no pētījumiem pasaulē, jo Latvijā precīzi pētījumi nav veikti. Astma ir viena no biežāk sastopamām elpvadu slimībām. Bērniem pirmsskolas vecumā astmu ir visgrūtāk konstatēt. To atklāt ir liels izaicinājums pediatriem.

Sanita Mitenberga skaidro, ja viņa novēro, ka bērnam pusgada laikā ir trīs bronhīti, kuru laikā var dzirdēt sausus trokšņus, viņa noteikti aizsūtīs pie pulmonologa, lai izmeklētu, vai nav astma, vai tas ir smagāks bronhīts.

Saistībā ar Covid-19 izplatību, sākumā bijis satraukums, ka cilvēkiem ar hroniskām elpvadu slimībām, būs īpaši jāuzmanās. Taču Elīna Aleksejeva atklāj, ka nesen publiskots raksts, kurā minēts, ka alerģiskie un astmas pacienti ir pat savā ziņā pasargātāki, jo Covid-19, lai sāktu savu postošo darbu, ir nepieciešams receptors, kura cilvēkiem ar alerģiju un astmu ir samazinātā skaitā un līdz ar to viņi ir neuzņēmīgi pret jauno vīrusu. Ārste izsaka cerību, ka šī likumsakarīga ir spēka esoša un pacienti ir vairāk pasargāti.

Medicīnas zinātņu doktors, Latvijas Alergologu asociācijas priekšsēdētājs pneimonologs Māris Bukovskis norāda, ka viens populārs mīts ir, ka no astmas var izaugt. Jā, bērniem pusaudža vecumā daudzi astmas simptomi pazūd, bet astmu izārstēt nevar. Tā ir diagnoze uz mūžu, astmas simptomi var cilvēkam brieduma gados aktualizēties.

Savukārt Sanita Mitenberga atzīst, ka mīts arī tas, ka pie astmas zālēm var pierast.

Raidījumā uzklausām vecāku un pašu bērnu pieredzes stāstus par sadzīvošanu ar astmu.