Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ar Latvijas Bērnu atbalsta fonda pārstāvjiem runājam, kāpēc bērnam var rasties uzvedības traucējumi un kādas ir atbalsta iespējas un palīdzoši paņēmieni uzvedības korekcijai.

Pētījumu centrs SKDS pavasarī veiktā 4-9 gadus vecu bērnu vecāku aptaujā katrs piektais atzīst, ka viņa bērnam ir uzvedības problēmas. Katrs desmitais vecāks nezina, kā tikt galā ar bērna uzvedību un nezina un kur meklēt palīdzību. Bet vairāk nekā puse aptaujāto vecāku norāda, ka viņa bērna klasē vai bērnudārza grupiņā ir bērni, kuri traucē citiem mācīties.

Raidījuma Ģimenes studija viešņas:  Latvijas Bērnu atbalsta fonda speciālistes - sociālās rehabilitācijas pakalpojuma bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām "Ceļš pie sevis" vadītāja Elīna Lejiņa-Kairiša un ģimenes atbalsta speciāliste Līga Veitnere.

Savu pieredzes stāstu stāsta četru bērnu mamma Liene Urtāne, jo ar vienu no bērniem nebija kā parasti.

Elīna Lejiņa-Kairiša atzīst, ka lielākoties bērniem, kuru vecāki vēršas fondā pēc palīdzības, ir problēmas skolā vai pirmsskolas izglītības iestādē, kā to savā stāstā atklāja Liene. Bērnam ir trauksme vai viņš nespēj veselīgi komunicēt vai socializēties, viņš savas emocijas pauž citiem neizprotamā veidā. Vecākiem nav, ka prasīt palīdzību.

Svarīgi ir izprast, kāpēc bērns tā rīkojas. Līga Veitnere norāda, ka bērnudārza gaitu uzsākšana ir liels pārdzīvojums un bērns nezina, ko iesākt ar savām emocijām. Iespējams, ģimenē nav apgūtas prasmes komunicēt par emocijā, iespējams, tie ir sensori traucējumi. 

Elīna Lejiņa-Kairiša piebilst, ka aiz katra bērna uzvedība slēpjas kāda neapmierināta vajadzība.

Līga Veitnere atzīst, ka pietiek ar vienu drošu pieaugušo, lai palīdzētu bērnam, kas ir nomaldījies savā pasaulē. 

"Es novēlu katram skolotājam būt šim vienam pieaugušajam un katram vecākam saredzēt, kas ir tas, kas manam bērnam ir vajadzīgs," bilst Līga Veitnere. "Nereti ir tā, ka grūtības ir ģimenē, ka vecāki pat nenojauš, ka viņiem kaut kas būtu jādara. Tad nāk signāli no skolas, no pirmskolas un ir noraidījums, nē, es neesmu tam gatavs. Es gribētu aicināt vecākus, kuriem ir šādas situācijas, vērsties pēc palīdzības, jo viens pats to nevar izdarīt."