Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ģimenes studija viesojas aktrises Aurēlijas Anužītes-Lauciņas un viņas vīra Andra Lauciņa ģimenē, kurā aug seši bērni – Mikus, Agate, Jāzeps, Marija un dvīņu brālīši Teodors un Alberts. Aurēlija uzsver, ka, saimniekojot virtuvē, viņa nevar atļauties būt lēna, nekārtīga vai neprecīza, visam jānotiek izcili un ar "5. ātrumu".

Lai arī sešu bērnu māmiņa Aurēlija Anužīte-Lauciņa nav pametusi savu profesiju, ik pa brīdim redzam viņu kāda kino vai televīzijas projektā, tomēr bērnu audzināšana ir viņas svarīgākā misija. Par to šaubīties neļauj arī aina, kas paveras, pārkāpjot Lauciņu mājas slieksni. Viss, sākot ar drēbju pakaramo un slidkalniņu, ir pielāgots bērnu vajadzībām.

Lai arī ikdienas rūpes lielā ģimenē prasa daudz laika, Aurēlija atzīst, ka ir iemācījusies visu minimalizēt, nedarīt neko lieku.

“Katru dienu atklājot kādu knifiņu, kā tas ātrāk notiek, es iegūstu laiku sev,” atzīst Aurēlija. Viņa ir arī pārliecināta, ka svarīgi ir arī randiņi ar vīru, jo ir jāatrod laiks sev un savām attiecībām.

Kopā ar bērniem aktrise gatavo gardu biezpiena kūku un neskopojas nedz ar padomiem kulinārijā, nedz trikiem, kas palīdz taupīt laiku, spēku un nervus daudzbērnu ģimenes ikdienā.

Aurēlijas mammas biezpiena kūka

Sastāvdaļas. 10 paciņas biezpiena (1,8-2kg), 8 lielas vai 9 mazas olas,10 ēdk. mannā, 10-14 ēdk. cukura, 1 (~15g) paciņa vaniļas cukura, 1 tējk. cepamā pulvera, sāls, ķirši, rozīnes pēc izvēles.

Pagatavošana. Biezpienu blenderē ar cukuru un vaniļas cukuru. Sakuļ olas, piejauc tās biezpiena masai. Mannā iemaisa cepamo pulveri, pieber sāli. Visu samaisa, liek ar cepamo papīru izklātā, ietaukotā veidnē, masā iejauc rozīnes vai "iebaksta" ķiršus.

Cep 180 grādu temperatūrā 35-40 minūtes. 

Lauciņu ģimenē biezpienkūkai ir vairākas zonas: ir zona ar ķiršiem, ar rozīnēm un tāda, kur nav nekā. Tad visiem ir pa prātam.

Knifiņi, kā ietaupīt laiku

Tā kā ģimenei nākas gatavot trīs reizes dienā, svarīgs ir plāns ēdiena iegādei un sadalīt to pa porcijām.

“Gaļas iegādāšanās ir noteiktā veikalā, viss tie sagriezts, sapakots maisiņos, lai varētu pareizi izņemt ārā, atkausēt un pagatavot. Lai bērniem neapniktu, lai būtu vista, liellops, cūkgaļa. Zupas ļoti daudz,” bilst Aurēlija.

Aurēlijas atradums ir zupa "Uztaisi pats!". Šī zupa piekrišanu iemantojusi arī ģimenes draugu vidū. Un to var apēst vienu, divas, pat trīs porcijas. Pamatā ir buljons, kartupeļi un burkāni, un uz galda stāv saldie zirnīši, kukurūza, sagrieztas dilles, pētersīļi, vistas gaļa. Katrs zupā ieliek to, ko vēlas.

"Tad nevar pārmest, mamma, kāpēc ieliki kartupeļus, kāpēc ir burkāni, mamma, izņem dilles, negaršo. Katrs uztaisa savu zupu un ir laimīgs," stāsta Aurēlija. “Ja ir seši bērni, nav laika katram stāstīt, cik labs burkāniņš.”

Andris Lauciņš stāsta, ka katram bērnam garšo kas cits un parasti viņi cenšas izlavierēt un tikt līdz tam, kas garšo.

“Es cenšos likt ēst to, kas ir uztaisīts, tad mums ir viedokļi, ka jādod tas, kas garšo,” stāsta Andris.

“Es visu sabojāju, jo varu ātri piedāvāt ko citu. Es Andrim piekrītu, bet iedomājos, ja man tā liktu, es tagad negribu to, kāpēc man tas būt jāēd,” piebilst Aurēlija.

Aurēja atklāj, ka viņai patīk gatavot un tas, ko viņa prot, ir apgūts daudzu gadu laikā.

“Varētu pasniegt kursus, kā māmiņām ietaupīt laiku. Esmu atklājusi, kā pareizi turēt kartupeli un ātri to sagriezt,” tā Aurēlija.

Vēl Aurēlija atklāj gardu kotlešu pagatavošanas noslēpumu: kotletēm svarīga laba gaļa un noteikti nedrīkst pirkt jau samaltu, vairumam jābūt liellopam, ne cūkgaļai, samaļ, piemaļ sīpolu, drusku sāls, cukurs, pipari un sākumā cep uz lielas uguns kā steiku, tad uguni samazina, kad apgriež, atkal uguni palielina un pēc laika samazina. Aurēlija norāda, ka kotletes cepot nevajag grozīt vairākas reizes.

Bet viens no vecākā dēla Mikus iecienītiem mammas gatavotiem ēdieniem ir tomātu salāti: plānās šķēlēs sagriezti tomāti, drusku cukurs, drusku sāls, šalotes sīpols sagriezts un samīcīts, lai iznāk sula. Pieliek eļļu un citronpiparus. Ļoti dabīgi un gardi.

Zināšanas par gatavošanu Aurēlija apguvusi no mammas. Lai arī viņai nav paticis gatavot, viņa daudz lasījusi un pētījusi, lai ēdiens būtu veselīgs un labs arī jau padomju laikos, kad par to maz runāja un interesējās.

Stāstot Aurēlija arī bilst, ka, salīdzinot latviešu un lietuviešu virtuvi, viņa atklājusi, ka lietuvieši liek vairāk olas, mazāk miltu ēdieniem, latvieši otrādi.Pārsvarā viņa arī gatavo savas bērnības ēdienus, jo tie ir bagātīgi.