Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Raidījumā Ģimenes studija klausītājas rosināts temats: kāds ir normāls bērna dzimšanas svars, vai taisnība, ka pēdējos gados dzimst lielāki bērni un kāpēc tas tā. Kā liels bērna svars ietekmē dzemdību gaitu un arī vēlāk bērna attīstību?

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatre Daira Brenča atzīst, ka par lielu jaundzimušo runā, ja viņa svars ir virs 4 kg. Rīgas Dzemdību nama Dzemdību centra vadītāja Anna Miskova norāda, ka normālais jaundzimušā svars ir no 2,5 līdz 4 kg.

Anna Miskova skaidro, ka bērna dzimšanas svaru ietekmē ģenētika, ja arī mammai un tētim ir bijis liels dzimšanas svars, arī viņu bērns var būt ar lielāku svaru; dzimums, puikas parasti ir lielāki; arī grūtniecības laiks, jo lielāks ir grūtniecības laiks, jo lielāks var būt bērna svars.

Anna Miskova vairāk nepiekrīt, nekā piekrīt apgalvojumam, ka šobrīd dzimst bērni ar lielāku svaru.

Daira Brenča atzīst, ka pētījumi par to nav veikti, bet ikdienā saskaroties ar jaundzimušajiem, ir tendences, kas rāda, ka mazuļi ir “svarīgāki” nākuši pasaulē.

Viņa piekrīt, ka bērna dzimšanas svars saistīts ar māmiņas veselības stāvokli grūtniecības laikā, dzīvesveidu, uztura paradumiem, kas būtiski var ietekmēt bērna svaru dzimšanas brīdī.

Vecmāte Aija Mikova kopš 1977.gada 1.oktobra fiksē, cik smags un garš piedzimst katrs viņas pieņemtais mazulis, kādas bijušas dzemdības un ne reti arī bērna attīstība pēc tam. Viņas pieredze neliecina, ka tagad dzimst smagāki bērni nekā pirms 10-20 gadiem.

Uzklausām arī mammu pieredzes stāstus.

Endokrinoloģe Tatjana Zaķe skaidro, kā grūtniecības diabēts ietekmē topošo mammu un bērniņu un viņa dzimšanas svaru.