Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


21. gadsimts, bet utis skolās un bērnudārzos vēl joprojām ir ļoti izplatītas. Kāpēc tā? Kas ir utis, kā tās rodas un kāpēc tik daudzi vecāki cīnās ar bērnu matos mītošajām utīm? Ar speciālistiem runājam arī par to, ko pašam bērnam un arī vecākiem psiholoģiski nozīmē tas, ka galvu apsēduši šie parazīti. Ko dara skolas un bērnudārzi, kad atklāj “utu uzbrukumu” mācību iestādei?

Ģimenes ārste un matu problēmu speciāliste Inga Zemīte.

Utis nav tikai netīrīgu cilvēku slimība. Tās var piemesties jebkuram. Svarīgi, vai bijis kontakts ar cilvēku, kuram tās ir. Arī sabiedriskā transportā var inficēties.

Ja bērnam ir utis, vecākiem ir jāziņo skolai. Ja kādam klasē ir konstatētas utis, bērnus sauc uz medmāsas kabinetu pa vienam u pārbauda. Skolā skolotāja kopā ar medmāsu nolemj, kā paziņot citu bērnu vecākiem, lai pārbauda bērniem galvas. Ne tikai skola jāinformē, jāziņo arī ārpusskolas nodarbību, kurās piedalās bērni, organizētāji.

"Utis ļoti viegli izplatās, vēl nav noskaidrots, kāpēc tās izplatās tik ātri, bet, iespējams, sava loma ir globālai sasilšanai. Mums ir jārēķinās ar to, ka mums ir jāprot ar to tikt galā. Jo mēs brīvāk par to runāsim un saprotošāk izturēsimies, jo mazāk no tā cietīsim," uzskata Inga Zemīte.