Vairāk nekā 30 miljonus gadā Latvija tērē, lai aprūpētu bērnunamos mītošos bērnus. Tomēr nesen izskanējusi informācija, ka ārpusģimeņu aprūpes iestādēs trūkst daudz ikdienai nepieciešamu lietu. Vajadzīgi logu aizkari, veļas mašīna, gludeklis, spilveni, pat higiēnas preces. Arī apģērbs - džemperi (ar un bez kapuces), svārki, kleitas, sporta apavi, meiteņu kurpes - šādas ir Latvijas bērnu namu audzēkņu vajadzības. Kāpēc bērnu namos trūkst dzīvei nepieciešamo lietu un kā var palīdzēt sabiedrība, interesējamies Ģimenes studijā. Raidījumā viešņas: biedrības „Taureņa efekts” dibinātājā Olga Kazaka, „Mentor Latvia” reģionālā koordinatore, kura pati ir bijusi mentore vairākām jaunietēm Ļuba Vasečko un Rīgas pašvaldības Bērnu un jauniešu centra struktūrvienības „Apīte” vadītāja Inga Vēciņa. Kāda ir situācija bērnunamos reģionos, pa tālruni sazināmies ar Naujenes bērnu nama vadītāju Lilitu Gasjaņecu un Selgas bērnunama no Ventspils vadītājas pienākumu izpildītāju Ilzi Liepājnieci.

Mantas un ikdienai nepieciešamās lietas bērnunamu bērniem palīdz sagādāt arī sabiedrība, bet daudz vairāk par lietām, viņiem ir vajadzīgs cilvēciskais siltums, komunikācija ar cilvēkiem ārpus iestādes. Sadarbību ar bērniem palīdz īstenot mentoru programmās, kļūstot par asistentu vai audžuģimeni, organizējot izzinošus pasākumus. Bērnunamu bērniem nepieciešams tas pats, kas visiem citiem bērniem, tiem, kuri aug ģimenē.

Svarīgas ir cilvēcīgas attiecības, kuras jaunieši var nodibināt ārpus iestādes. Jauniešiem ir mentori, viņi kopā var pavadīt laiku, jaunietis var mentoram piezvanīt, kopīgi darboties – tās ir lietas, kuras par naudu nenopirksi.