Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Bērnu slimnīcas fonds uzsācis labdarības un informatīvu kampaņu "Es apņemos", lai palīdzētu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.

“Kampaņa veidota, saprotot un redzot, kāda palīdzība bērniem ar autiskā spektra traucējumiem ir vajadzīga. No valsts puses šiem bērniem palīdzība tiek apmaksāta maz un šie bērni nokļūst situācija, ka vecākiem pašiem ir iespēja apmaksāt sniegtos pakalpojumus vai ir nepieciešams ziedotāju atbalsts, raidījumā Ģimenes studija stāsta Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Kampaņas mērķis ir ziedojumos piesaistīt 50 tūkstošus eiro, kuri Eiropas Attīstības un Rekonstrukcijas bankas (ERAB) kopienas iniciatīvas ietvaros tiks dubultoti, lai 40 bērni ar Autiskā spektra traucējumiem (AST) kopsummā par 100 tūkstošiem eiro varētu saņemt agrīno intervenci terapiju, kas bērniem palīdz attīstīt trūkstošās prasmes, piemēram, valodu un komunikāciju ar apkārtējo pasauli. Vidēji vienam bērnam terapija izmaksā 2500 eiro gadā.

Bērnu slimnīcas fonds bērniem ar autiskā spektra traucējumiem palīdzību sniedz trešo gadu.

"Ļoti labi redzam, cik liela ir vajadzība pēc palīdzības," atzīst Dambiņa.

Viņa ir gandarīta, ka vecāki kļūst izglītotāki un agrāk spēj pamanīt problēmas, arī diagnostika ir uzlabojusies, tas arī radījis lielāku nepieciešamību pēc palīdzības.

Dambiņa norāda, ka pagājušā gadā ar fonda starpniecību 113 bērniem apmaksāja terapiju vai diagnostiku. Šogad palīdzību ir lūguši jau vairāk nekā 115 bērni.

"Kampaņu krīze apstādinājusi, bet mēs esam apņēmības pilni izdarīt visu, lai bērniem būtu savākti nepieciešamie līdzekļi," bilst Dambiņa.

Fonds ar ERAB vienojies, ka līdz 15. augustam pagarinās kampaņu. Šobrīd ir 13000 eiro saziedoti.

"Tāls ceļš priekšā, lai sasniegtu iecerēto mērķi un palīdzētu 40 bērniem," vērtē Dambiņa. Viņa cer, kampaņai būs otra elpa, tiklīdz būsim tikuši galā ar vīrusa un krīzes situāciju.

Bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs skaidro, ka autiskā spektra traucējumi nav slimība, bet ir cilvēka nervu sistēmas attīstības traucējumu veids, kas skar cilvēka spēju komunicēt. Tas skar vismaz vienu bērnu no simts. Pēdējie pētījumi rāda, ka izplatība aug.

Latvijas autisma apvienības vadītāja Līga Bērziņa ir gandarīta, ka vecāki daudz agrāk vēršas pie speciālistiem, lai konsultētos. Viņa arī skaidro, ka šī brīža situācija ģimenēs, kurās ir bērni ar autiskā spektra traucējumiem, ir daudz sarežģītāka, jo ir izjaukta šo bērnu dzīvē tik nepieciešamā rutīna un struktūra.

Ierakstos uzklausām Līgas un Norberta stāstus par saviem bērniem.