Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Valsts kanceleja, ņemot vērā statistikas datus laika posmam no 2018.-2022.gadam, izstrādājusi stratēģiju, kā mazināt mirstību ārēju nāves cēloņu dēļ. Izrādās, daudz biežāk ārēju nāves cēloņu dēļ mirst vīrieši. Ārēju nāves cēloņu dēļ, izdarot pašnāvību, iekļūstot satiksmes negadījumā, saindējotes, nosalstot vai citādi daudz biežāk mirst vīrieši. Vīrieši arī paviršāk rūpējas par savu veselību. Kāpēc? Vai iespējams to novērst, domājot tieši par zēnu  audzināšanu? Ģimenes studijā analizē sociālantropologs Artūrs Pokšāns, Slimību profilakses un kontroles centra vecākā sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule, Pusaudžu psihoterapijas centra vadītājs, bērnu psihoterapijas speciālists Nils Sakss Konstantinovs un rakstnieks, filozofs, tētis Iļja Marija Boļšakovs.

Viena no ierosmēm šai sarunai ir Valsts kancelejas sagatavots dokuments mirstības mazināšanu ārēju nāves cēloņu dēļ. Situācija skatīta astoņu gadu periodā, proti, no 2015. līdz 2022. gadam. Pētījuma secinājumi - Latvija Eiropas Savienībā ir starp valstīm ar augstāko mirstību ārējo nāves cēloņu dēļ. Piemēram, 2020. gadā tā bija par 60% augstāka nekā vidēji Eiropas Savienībā. Latvijā vīrieši ir lielākā riska grupa, un viņiem ir trīs reizes augstāks miršanas risks tieši ārējo nāves cēloņu dēļ nekā sievietēm. Pašnāvības vīrieši izdara 5,5 reizes biežāk nekā sievietes, mirstība ceļu satiksmes negadījumos vīriešiem ir gandrīz četras reizes biežāka, saindēšanās, kaitīgu vielu iedarbība - atkal četras reizes augstāka mirstība vīriešiem nekā sievietēm. Tie ir Slimību profilakses un kontroles centra dati.

Iveta Pudule atzīst, ka laika gaitā dati mainās un kopējais mirstības līmenis Latvijā krītas. Nav tā, ka nekas nekļūst labāk. Pirms gadiem 30 mirstība bija daudz augstāka kopumā, ne tikai ārēju cēloņu dēļ. Situācija palēnām uzlabojas. Nemainīgs paliek tas, ka vīrieši ir riska grupa, ne tikai runājot par ārējiem nāves cēloņiem, bet arī par citiem nāves cēloņiem vīriešiem mirstība ir augstāka.

Arturs Pokšāns atzīst, ka tendence ir līdzīga visās valstīs - vīrieši mirst agrāk un ārējo cēloņu dēļ daudz biežāk.