Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Mums mājās ir karastāvoklis. To nav iespējams vairs kontrolēt. Saprotam, ka darām kaut ko nepareizi. Internets bērniem ir vienkārši jāatslēdz, šādi vecāki komentē situāciju, kad bērni aizvien vairāk laika  pavada pie ekrāniem, gan mācoties, gan arī izklaidējoties un socializējoties.

Kā panākt vienošanos ar bērnu par saprātīgiem ekrānlaika ierobežojumiem, laikā, kad teju visa dzīve pat maziem bērniem notiek digitālajās ierīcēs, un vai vecākiem jākontrolē savu bērnu ierīcēs un virtuālajā pasaulē pavadītais laika daudzums?

Centra “Dardedze” psiholoģe Iveta Damroze-Zommere uzskata, ka ekrānlaiks ir tēma, kur vecākiem jābūt klātesošiem.

"Tāpat kā vecāki nopērk šo ierīci un iedod bērnam, vecākam arī jāiedod izpratne, ko nozīmē pavadīt laiku šajās ierīcēs," raidījumā Ģimenes studija norāda Iveta Damroze-Zommere.

Vecāku atbildība ir runāt par riskiem. Bērnam ir lielāka kompetence lietot šīs ierīces, bet pieaugušajiem ir zināšanas par riskiem.

Kā centra "Dardedze" pārstāve Iveta Damroze-Zommere atgādina par drošības riskiem - vardarbību, sekstingu, iedraudzināšanu, kad pieaugušie veido attiecības ar bērniem ar mērķi bērnus pakļaut seksuālai vardarbībai. 

Tāpat Iveta Damroze-Zommere uzskata, ka bērnu ekrānlaiks ir jāierobežo, bet līdz ierobežojumam jānonāk sarunu ceļā. Viņa arī atgādina, ka svarīgs ir pašu vecāku piemērs, cik daudz un kā viņi pavada laiku pie ekrāna. 

Klīniskais psihologs un Pusaudžu resursu centra programmu virsvadītājs Emīls Ūdris piekrīt, ka vecākiem jāseko arī pusaudžiem līdzi, cik daudz un kur pavada laiku internetā. Tiesa, mazākos bērnus ir vieglāk kontrolēt, pusaudžiem vairāk jāseko līdzi sarunu veida.

"Pusaudži daudz laika pavada pie datora, bet tas uzreiz nenozīmē, ka ir slikti. Ir jāsaprot, kas notiek pie datora," atzīst Emīls Ūdris. "Vecākiem tas ir sarežģīts lēmums izvērtēt, kurā mirklī ir ok un kad jau ir par traku."

Piemēram, ja jaunieši mācās programmēšanu un daudz laika pie datora pavada vērtīgi, tas nav iemesls vecākiem satraukties un mērķtiecīgi liegt lietot viedierīces. Taču paralēli pozitīvam datorlaikam, ir jāseko, lai jaunietis parūpējas par veselību, lai būtu aktīvs un neiebrauktu otrā galējībā.