Kā vecāku intereses un izpratne par veselīgu uzturu saskan ar to, kas bērnam galdā tiek likts skolā vai bērnudārzā? Vai ievērojot esošos normatīvus un izmantojot pieejamo finansējuma vispār var pagatavot garšīgi un veselīgi, skaidrojam Ģimenes studijā. Turklāt - cik daudz ēdinātāji turas pie dažādām normām un cipariem, vai tomēr domā par to, kā labāk bērnam? Pievērsties tematam par bērnu ēdināšanu skolā rosināja Ikšķiles Brīvās skolas uzvara tiesā strīdā ar Pārtikas un veterināro dienestu par tikai veģetāras pārtikas nodrošināšanu skolas audzēkņiem. Raidījuma viešņas: uztura speciāliste Lizete Puga, Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas Sabiedriskās ēdināšanas tehnoloģe Ilona Dreimane un žurnāla „Mans Mazais” redaktore Tīna Sidoroviča. Viņas bērni mācījušies un arī mācās Ikšķiles Brīvajā skolā.
Latvijā Ministru kabineta noteikumi nr. 172 nosaka, ka bērni mācību iestādēs ir ik nedēļu jāēdina ar 200 g gaļas vai zivs. Tas nozīmē, ka pilnīgi veģetārs uzturs skolā nav iespējams. Ilona Dreimane uzskata, ka šī prasība MK noteikumos nav pamatota. Svarīgāks pamatojums ir uzturvielu daudzums un uzturvielu attiecības.
Raidījuma viešņas atzīst, ka, nevajag koncentrēties tieši uz gaļu, bet uz uzturvielām. Laba gaļa ir dārga, un, piemēram, kvalitatīvs pupiņu ēdiens ir labāks ogļhidrātu un olbaltumvielu avots un arī lētāks, nekā gaļa. Taču ne vienmēr skolu ēdnīcās strādā pavāri, kas prastu šādu ēdienu pagatavot. Ierastais gaļas ēdiens ir daudz vienkāršāk pagatavojams. Un arī visiem saprotamāks. Lizete Puga atzīst, ka arī viņa izslēgtu no skolu ēdienkartes jau pieminētos 200 g gaļas, bet viņa arī norāda, ka diez vai visi ēdīs pākšaugu ēdienus.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Paldies par iespēju rakstīt! Tāpēc labāk izmantoju šo iespēju, lai ierosinātu padomāt par otru tēmu - gatavošanās tuvākajiem svētkiem, kuri tiek saistīti ar Ziemsvētku vecīti vai citā vārdā sauktu neesošu tēlu. Reiz mani lūdza to notēlot. Piekritu to notēlot pavisam maziem bērniem kādā bērnudārzā. Esmu arī skatuves cilvēks un to izdarīt nedz problēmu, nedz grūtību nebija. Beigās kāds no bērniņiem jautāja audzinātājai: "Vai drīkst nobučot vecīti?" Bērni sastājās rindā, lai nofotografētos vai samīļotos...Skatījos uz rindu, kas tuvojās man. Aci pret aci es sajutu tik patiesu uzticēšanos no bērnu puses! Šī patiesā uzticēšanās uzmodināja manu veselo saprātu un sirdsapziņu. Viņi man uzticējās... Bet es biju iekritusi šajā melu sistēmā un krāpu viņus....!
Stāstot par dāvanām, vēstulēm, vecīšiem, santaklausiem, arī par spokiem, velniem, raganām un daudzām citām lietām, mēs melojam. Šo melu dēļ reālajā dzīvē ir notikusi neviena vien traģēdija. Taču par tām neviens nestāsta. Paldies Dievam, līdz manīm nonākuši daži patiesi stāsti.
No visa tā secinu, ka nav labi izmantot bērnu ticību un uzticību melu popularizēšanai. Palasiet uzmanīgi par helovinu un ķeltu vēsturi. Tā vedina pieļaut to, ka tajos svētkos tika upurēti pat dzīvi cilvēki (bērni!). Rodas jautājums: " Kāpēc esam tik lētticīgi, neko nepārbaudām, bet savā aklumā ļaujam ievazāt bīstamas tradīcijas?" Blaumaņa lugā "Ļaunais gars" rakstīts, ka naudai līdzi nāk ļauns gars. Nauda pati par sevi jau nekas ļauns nav. Taču Blaumaņa vārdos ir zināma patiesība. Svarīgi kā un kādiem mērķiem to lieto. Lai iepriecinātu, uzjautrinātu, padarītu interesantāku??? Prātiņ, nāc mājās! Līdzīgi ir ar dažādām izdarībām, tradīcijām un kādiem mērķiem kalpo, līdzi nāk garīgā enerģija. Arī informācijai, raidījumam... Nepievilsimies! Labāk būtu mācīties pašiem un mācīt bērnus, kā atpazīt, kā izsargāties no dažādām bīstamām situācijām, viltībām un citiem ļaunumiem. Vēlu panākumus!
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!
Draugiem.lv Facebook Twitter