Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ģimenes ēdienkarte - ēdiena gatavošanas entuziasti un vecāki iesaka viegli pagatavojamas receptes ģimenes maltītēm. Stāsta rotu māksliniece, trīs bērnu mamma Ilze Tigule, Pieci.lv satura redaktore Elīna Baltskara un uztura treneris Mārtiņš Bidiņš.

Ilzes Tigules griķu recepšu piedāvājums

Savā “Facebook” kontā Ilze Tigule martā aizsāka “vēderceļojumu” ar nosaukumu “15 veidi, kā pagatavot griķus”. Viņa dalās ar iedvesmām, cik dažādi var pagatavot griķus, kas ģimenē ir ļoti iecienīts ēdiens. Tos var novārīt biešu sulā vai burkānu sulā. Var apgrauzdēt un ēst brokastīs. Viena no Ilzes receptēm ir

Griķu plācenīši vai kotletes

Griķi iepriekšējā vakarā aplieti ar ūdeni, nākamā rītā ir gatavi ēšanai. Tomēr plāceņiem šos uzbriedinātos griķus vēl nedaudz pavāra kopā ar lauru lapu un buljonu.

Pannā apcep, sīpolu, ķiploku eļļā vai sviestā, var pievienot sasmalcinātus pētersīļu kātus. Tos pievieno griķiem. Pielej šļuku sojas mērces. Var pievienot olu, var arī to nedarīt. Taisa plācenīšus un cep.

Ja ledusskapī ir saguris siera gals, trešdaļa cukīni, pussauja zirnīšu vai pupiņu, to var piemīcīt klāt un dabūt jaunu ēdienu. Var eksperimentēt!

Ilze atklāj, ka šis ir ēdiens, ar kuru savus bērnus sākusi radināt pie griķiem.

Elīnas Baltskaras piedāvātās receptes

Banānu pankūkas

Labi gatavu banānu kārtīgi saspaida ar dakšu, pievieno 1 olu un viegli sakuļ kopā. Tad pieliek 1 ēdamkaroti ar kaudzīti jebkādus miltus (iesaku auzu miltus - derēs arī smalki sablenderētas auzu pārslas) un samaisa. Ja šķiet, ka masa par biezu, tad pievieno pienu vai ūdeni. Uzsilda pannu, nedaudz eļļas un uz mazas uguns cep nelielas pankūciņas.

Mīklu var dažādi papildināt, piemēram, pievienot kanēli, tad pankūkas īpaši labi garšos ar ābolu ievārījumu.

Zemesriekstu konfektes

Apgrauzdē zemesriekstus (bez mizas), atdzesē, liek blenderī un sasmalcina līdz smalkām drupačām. Pievieno šķidru medu (uz 100g zemesriekstu, apmēram 2 ēdamkarotes medus) un samaisa. No masas izveido bumbiņas un uz 10min liek saldētavā. Tikmēr izkausē tumšo šokolādi. Katru bumbiņu apviļā šokolādē un atkal liek saldētavā uz 10min līdz šokolāde sacietējusi. Uzglabā ledusskapī.

Ja garšo salda un sāļa kombinācija, tad iesaku masai pievienot arī sāli - tas palīdzēs atvērties un patīkami papildinās garšas! 

Dažas idejas vienkāršākai ikdienai virtuvē, ko iesaka Elīna Baltskara:

  • Lai ilgāk saglabātu dārzeņus svaigus, noskaidro, kā tos labāk uzglabāt. Piemēram, brokoļa kātu ieliec ūdensglāzē kā puķi, nomizotus un sagrieztus burkānus uzglabā ūdenī, lai tie paliek kraukšķīgi, salātlapas pārklāj ar mitru drāniņu utt.
  • Pāri palikušos graudaugus un vīstošos dārzeņus var lieliski sacept dažādos plācenīšos. Iepriekš sarīvētus vai blanšētus un sasmalcinātus dārzeņus sajauc ar kādu graudaugu un/vai novārītām pupiņām, olām, miltiem, veido plācenīšus un cep uz pannas.
  • Lai padarītu ēdienu garšīgāku un interesantāku, nebaidies izmantot garšaugus un garšvielas! Piemēram, kartupeļiem un sēnēm pievieno rozmarīnu, ēdieniem ar tomātiem pieliec oregano jeb raudeni, pankūku mīklā pieber nedaudz kanēļa.
  • Papildu garšu ēdienam var dot dažādu sēklu/riekstu pievienošana. Piemēram, dārzeņu vokam pievieno grauzdētus zemesriekstus, burkānu salātiem grauzdētas saulespuķu sēklas, kopā ar dārzeņiem apcep arī sezama sēklas.
  • Kad gatavo ēst, izmanto šo laiku maksimāli un sagatavojies jau nākamajai ēst gatavošanai. Ja tev vajag vienu sīpolu, varbūt vari uzreiz sagriezt arī otru?! Vai divu ķiploku vietā nomizot četrus? Ieliec tos slēgtā traukā ledusskapī un nākamā ēst gatavošanas reize jau būs nedaudz vienkāršāka. Piemēram, ja vienā ēdienreizē ir ieplānots ēst rīsus, tad izvāri tos vairāk un nākamajā reizē apcep uz pannas ar garšvielām, piemēram, kurkumu un kariju. 
  • Pamēģini dažādus produktus, kuriem ir ilgāks derīguma termiņš, lai nav tik bieži jādodas uz veikalu. Piemēram, krēmzupās piena/ saldā krējuma vietā izmanto kokosriekstu pienu. 
  • Atceries, ka daļa ēšanas notiek ar acīm! Piemēram, gandrīz jebkurš dārzenis var kļūt par “frī”, ja to pirms cepšanas sagriež pareizajā formā, humusu var padarīt spilgti rozā, ja, to blenderējot, pievieno bietes. 
  • Iemācies gudri paslēpt dārzeņus! Piemēram, mērci makaroniem var pagatavot sablenderējot novārītu ķirbi ar saldo krējumu. Klāt pievienojot garšvielas un sieru, iegūst skaistu, spilgtu un pats galvenais – garšīgu mērci Ja ķirbja vietā izmantosi brokoli, mērce kļūs "kosmiski" zaļa.
  • Un viens kartupeļu padoms - ja vēlies izcept krāsnī kraukšķīgus kartupeļus, tad, pirmkārt, nepārdozē ar eļļu un kārtīgi izretini kartupeļus, otrkārt, izvēlies pareizu temperatūru (200-220C), bet pats galvenais - sāli pievieno pēc cepšanas. Sāls izsūc mitrumu un, pievienojot to sākumā, veicina kartupeļu “vārīšanos savā sulā”. Šo likumu vērts atcerēties visās virtuves darbībās.

Mārtiņa Bidiņa ieteiktās receptes

Aknu pastēte

Aknas, šķiet, ir viens no biežāk lietotajiem subroduktiem. Un, lai gan aknu pastēte parasti asociējas ar to, ka tā tiek ziesta uz kārtīgas maizes šķēles, es aicinu to vairāk pielīdzināt klasiskam gaļas ēdienam un ēst pastētes šķēli, piemēram, kotlešu vietā, norāda Mārtiņš.

Sastāvdaļas: 1 kg aknas (pēc izvēles); 100 g speķis, 100 g gī sviesta, 3 daivas ķiploka, 3 sīpoli, sāls pēc garšas, pipari pēc garšas, 2 lauru lapas. Pēc izvēles kūpināta paprika, rozmarīns, timiāns.

Pagatavošana: Ja izmanto liellopa aknas, noņem to plēvi un sagriez nelielos gabalos. Sagriez speķi šķēlītēs un apcep pannā, līdz izdalās tauki. Ja izmanto, piemēram, kokosriekstu eļļu, uzkarsē to pannā. Sakapā sīpolu, ķiploku un liec pannā cepties. Pievieno arī lauru lapas un arī rozmarīnu vai timiānu, ja vēlies. Ik pa brīdim apmaisi. Kad sīpoli kļūst zeltaini brūni, pievieno aknas. Cep aknas, līdz no ārpuses tās ir apbrūnējušas, bet vidū rozīgas, tās būs apmēram 3-4 minūtes. Tad uzliec vāku un sautē kamēr gatavas. Izņem lauru lapas, pievieno sāli, piparus. Ļauj visam nedaudz atdzist, liec blenderī (vai virtuves kombainā), pievieno sviestu un sablendē līdz veidojas viendabīga, krēmīga masa un pazūd graudainība. Ja blendējot šķiet, ka masa ir par sausu, vari pievienot nedaudz ūdens vai gaļas buljonu, kas izdalījies cepšanas laikā. Liec traukā ar vāku vai kārtīgi nosedz trauku un ļauj atdzist.

Mārtiņa ieteikumi:

  • Ja izmantosi putnu gaļas aknas, to garša būs maigāka un to būs vieglāk nomākt ar garšvielām (ne pavisam), bet, izmantojot liellopa aknas, garša būs krietni izteiktāka, un tās arī būs uzturvielām bagātākas.
  • Receptē es izmantoju gī sviestu daudzkārt minētās patīkamās garšas dēļ, taču vari izmantot arī parastu sviestu vai, piemēram, saldo krējumu.
  • Speķa vietā vari izmantot arī kādu citu taukvielu, piemēram, olīveļļu vai kokosriekstu eļļu.
  • Pāris stundas pirms gatavošanas aknas vari ielikt mērcēties kokosriekstu pienā vai parastā pienā, tas aknu garšu padarīs maigāku. Īpaši liellopa aknai.
  • Ja nav ne blendera, ne kombaina, pastēti vari malt arī gaļas mašīnā, taču tad, lai panāktu viendabīgāku un gaisīgāku masu, būs jāpārkuļ ar roku.
  • Aknas, tāpat kā citus gaļas izstrādājumus, pirms pagatavošanas vēlams nomazgāt, pēc tam rūpīgi izmazgājot arī izlietni.
  • Lai aknu pastēte neapkalstu, ledusskapī uzglabā to slēgtā traukā.

Krāsnī cepti kāposti

“Domājot par garšīgiem, krāsnī ceptiem dārzeņiem, reti kurš iedomājas kāpostu, vai ne? Taču man krājumā ir ļoti vienkārša recepte, kā šo dārzeni pagatavot interesantākā un ļoti garšīgā veidā,” atklāj Mārtiņš.

Sastāvdaļas: 1 kāpostgalva, 4 ēdamkarotes gī sviesta, 1 galviņa ķiploka, sāls un pipari pēc garšas. Pēc izvēles: iecienītākie garšaugi, piemēram, baziliks, dilles, čili, utt.

Pagatavošana: Ieslēdz cepeškrāsni un uzkarsē to līdz 200 grādu karstumam. Ņem kāpostu un noliec to ar pamatni uz dēlīša, tad sagriez apmēram 1 centimetru platās šķēlēs. Izkausē gī sviestu un pievieno izspiestas ķiploku spiedē vai sasmalcinātas ķiploka daiviņas. Kāposta šķēles izkārto cepešpannā (ērtībai pannā var ieklāt cepamo papīru), katru šķēli apsmērē ar gī sviesta un ķiploku maisījumu no abām pusēm un apber ar sāli un pipariem. Liec cepeškrāsnī uz 20 minūtēm, tad katru šķēli apgriez otrādi un cep vēl 20 minūtes. Var cept arī no vienas puses apmēram 35-40 minūtes, tikai uzmani, lai neapdeg. Kāposta šķēles vidus būs kļuvis mīksts, kad gatavs, un tā maliņas apbrūnējušas.

Mārtiņa ieteikumi:

  • Gī sviesta vietā vari izvēlēties arī kādu citu taukvielu, piemēram, sviestu, kokosriekstu eļļu vai olīveļļu. Es izmantoju gī sviestu, jo tā riekstainā garša tikai papildina šo ēdienu.
  • Kāpostu vari pasniegt gan šķēlēs, kādās tas cepts, gan "izjaukt" ar dakšiņu, veidojot ko līdzīgu makaroniem (tad vari griezt plānākas šķēles un cept īsāku laika posmu).

Banānu saldējums

"Runājot par banānu saldējumu, reizēm es domāju, vai var vēl vienkāršāk? Tikai viena sastāvdaļa! Turklāt, tas kļūst neticami krēmīgs," atklāj Mārtiņš.

Sastāvdaļas: saldētas banāna ripiņas (apmēram trīs banāni)

Pagatavošana: Sablendē un gatavs!

Garšas dažādošanai banāniem var pievienot mandeles vai mandeļu sviestu (sablendētas mandeles līdz sviesta konsistencei); 1/2 tējkarotes kanēli vai kardamonu; nedaudz kāda saldinātāja, piemēram, medu vai kļavu sīrupu; tējkaroti vaniļas ekstrakta; ēdamkarote kakao pulvera; sauju saldētu zemeņu.

Mārtiņa ieteikumi:

  • Banānu saldē nomizotu un sagrieztu ripiņās. Sasaldē pa atsevišķām "porcijām", piemēram, divus vai trīs banānus kopā, tie sasals nakts laikā.
  • Iesaku izmantot nogatavinātus banānus (uz mizas redzami brūni punkti/plankumi), tie būs saldāki. Bet neizmanto banānus ar pārāk brūnu mizu vai tos, kuriem jau iekšā parādījies brūnums, tā saldējums var iegūt rūgtu piegaršu.
  • Lai iegūtu krēmīgu konsistenci, blenderis vai kombains vairākas reizes būs jāapstādina, ar lāpstiņu vai karoti uz augšu sadzītie banāni "jānoskrāpē" atpakaļ lejā un jāturpina blendēt. Ja banāni sasaluši vienā gabalā, izmanto kombaina pulsēšanas pogu vai blenderi biežāk ieslēdz/izslēdz, lai šis gabals tiktu pie asmeņiem un sadalītos.
  • Ja pagatavo vairāk, nekā plānots apēst, ievieto aukstumizturīgā traukā un uzglabā saldētavā citai reizei.