Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Dizaina grafiķe Sandra Ošiņa un viņas vīrs fotogrāfs Valdis Ošiņš prot stāstīt par ēdienu un tā gatavotājiem. Iepriekšējās krīzes laikā viņi radīja virtuālo grāmatu “Garšīgā Latvija”, šīs krīzes laikā tapis žurnāls, kurā apkopotas dažādas mūsdienīgas receptes un padomi tiem, kuri rudens ražu vēlas saglabāt ziemai. Bet jau vairāku gadu garumā viņi apciemo ģimenes visos Latvijas novados, lai pierakstītu un nofotografētu, kā ļaudis ģērbjas, kādās mājās dzīvo, kādu ēdienu ceļ galdā ikdienā un arī svētku reizēs. Sarunā Sandra Ošiņa atklāj, ka interese par “Garšīgajā Latvijā” apkopotajām receptēm palielinājusies tieši pēdējos mēnešos un visvairāk pētīts, kā izcept mājās maizi.

Savukārt Svetlana Bulte viņas dēli Jēkabs un Ernests sarunā Ģimenes studijā stāsta par vasaras plāniem un iecerēm, kā arī piedāvā vasarīgas receptes – gatavo saldējumu.

Svetlana stāsta, ka viņiem patīk gatavot pašiem un eksperimentēt. Vecākais dēls Ernests to raksturo - šeptējamies. Eksperimenti ar saldējumiem ir noveduši tik tālu, ka iegādājušies saldējuma mašīnu. Ieguvums - mašīna pati stundu darbojas, kuļ masu un saldējums kļūst gaisīgs. Gatavojot saldējumu Bultes meklē garšas, kura katram patīk. Ģimene ir pārliecināta, ka mājās gatavotais saldējums ir garšīgāks.

Grūbas ar sēnēm

Lai arī Sandra Ošiņa min, ka visvairāk cilvēki interesējušies par iespēju izcept maizi, šoreiz viņa piedāvā pagatavot grūbas.

Ja tev mājās ir grūbas, sīpols, ķiploks un piena produkti, tiksi pie ļoti garšīga un vienkārša ēdiena. Ja ir vēl arī sēnes, baltvīns, zaļumi, vairāki siera veidi, var pagatavot restorāna cienīgu maltīti. Jebkurā gadījumā, būsi gardi un sātīgi paēdis.

Sastāvdaļas: 100 g grūbu (4 cilvēku pusdienām), 1 sīpols, 2 ķiploku daiviņas, 200 g (vai vairāk) cepamo sēņu: baraviku, gaileņu, beku, brūno/balto šampinjonu vai citu (svaigu, saldētu vai kaltētu), sāls pēc garšas, ½ l piena (pēc izvēles var pievienot arī saldo krējumu, vegāni – kādu no līdzīgiem augu valsts produktiem), 2 ēdamkarotes ar kaudzi svaigā vai kausētā siera (vegāni to var aizvietot ar rauga pārslām), 1 ēdamkarote ar kaudzi sviesta (vegāni to var aizvietot ar kvalitatīvu augu eļļu vai margarīnu), buntīte pētersīļu zaļumu, 1 glāze baltvīna (nav obligāti).

Pagatavošana: Grūbas ber 3 l tilpuma sausā katlā, maisot apgrauzdē uz vidēja karstuma, līdz sāk jauki smaržot. Uzlej vismaz 1 l ūdens (uzmanīgi, ūdens strauji uzvārīsies, putos un šļakstīsies!), piemet krietnu šķipsnu sāls. Katlu nosedz ar vāku un grūbas uzbriedina (uz malkas plīts malas vai cepeškrāsnī, vai arī uz elektriskās plīts vismazākā iespējamā karstuma, vai nu gāzes plīts cepeškrāsnī, vai arī katlu satin avīzēs, segās un apliek ar spilveniem). Briedina vismaz 2–3 stundas. Var arī gatavošanu sākt iepriekšējā vakarā, pēc grauzdēšanas uzliet grūbām vārošu ūdeni, uzlikt vāku un tā atstāt līdz nākamajai dienai, kad turpina gatavot.

Nomizo un sasmalcina sīpolus un ķiplokus. Notīra un sagriež sēnes. Ja lieto kaltētas sēnes, tās vispirms aplej ar vārošu ūdeni, pēc pusstundas tās būs kļuvušas mīkstas, tad var tās sagriezt smalkāk pēc vajadzības. Ja lieto saldētas sēnes, tās vēlams atkausēt jau iepriekš.

Pannā liek sviesta piciņu, maigi apcep sīpolus, līdz tie kļūst caurspīdīgi, piemet ķiplokus, maisot pacep vēl pāris minūšu, pievieno sēnes. Pakarsē vēl dažas minūtes. Ja mājās ir atvērta baltvīna pudele, šajā brīdī var pievienot glāzi vīna un pavārīt, lai iztvaiko alkohols.

Pannas saturu pievieno grūbām katlā, pakāpeniski, pa daļām, lej klāt pienu un/vai saldo krējumu, izmaisa un novērtē biezumu. Ēdienam jābūt ar patīkamu mērces daudzumu. Pašu pēdējo pievieno svaigo vai kausēto sieru (vegāni – rauga pārslas) un sakapātus pētersīļu zaļumus. Pagaršo sāli, maisot karsē, līdz uzmet burbuli. Tūlīt pasniedz galdā.

Izvēlies savu saldējumu!

Pēc tam, kad baudītas grūbas, var našķoties ar kādu no saldējumiem, ko iesaka pagatavot Svetlana Bulte.

Saldējums bez cukura

Vajadzēs: svaigas vai saldētas zemenes, nedaudz upenes, bezpiedevu jogurtu, 1 ēdk. medus.

Pagatavošana: visu sablenderē, piekoriģē garšu ar papildus ogām vai medus. Salejam saldējuma trauciņos, liekam saldētavā uz nakti un no rīta baudām!

Līdzīgi gatavoju no bezpiedevu jogurta ar medu un nedaudz upenēm; no svaigi spiestas arbūza sulas un citām ogām.

Ņemam palīgā saldējuma mašīnu

Kopš mums ir saldējuma gatavošanas mašīna, top vaniļas, šokolādes, karameļu, ceptu banānu,citrona saldējumi kā arī ķiršu un aveņu sorberts. Vēl ir daudz recepšu, ko vēlos izmēģināt.

Vaniļas, karameļu un šokolādes saldējumus gatavoju pēc Mārtiņa Rītiņa receptes, kā pamatu ņemot viņa vaniļas saldējumu.

900ml saldējuma traukam nepieciešams: 3 olas, 400 ml saldā krējuma, 80 g pūdercukura (to kafijas dzirnaviņās var pagatavot paši), 1 ēdk vaniļas pūdercukuru (vai 1 vaniļas pāksts sēklas),
šķipsniņa sāls.

Olu baltumus atdalām no dzeltenumiem. Dzeltenumus un 40 g pūdercukura sakuļam ar mikseri vieglā gaiši dzeltenā masā. Olu baltumus sakuļam ar otriem 40 g pūdercukura un vaniļas cukuru, tā lai olu baltumi sāk veidot vieglas formas. Saldo krējumu saputojam līdz tas sāk ieņemt formu – viegli zīmējas. Nevajadzētu abas masas pārputot.

Sakultajos olu dzeltenumos iemaisa saldo krējumu un tad vieglām kustībām iecilā sakultos olu baltumus. Pievieno un iemaisa nedaudz sāls, gatavo masu lej saldējuma gatavošanas traukā un liek gatavoties saldējuma gatavošanas režīmā.

Karameļu saldējumam vaniļas vietā pēc garšas pievienoju karameļu mērci, savukārt, šokolādes saldējumam šokolādes mērci. Banānu un citrona saldējuma receptes ir daudz sarežģītākas, tās noskatījos pie Jamie Oliver

Iedvesmu var smelties internetā un eksperimentējot ar savām garšas kārpiņām. Man patreiz mīļākais saldējums ir ceptu banānu, kas karamelizēti apelsīnu sulā ar kanēli. Vīram – citrona saldējums. Bērniem – karameļu.