Grūtnieču vakcinācija pasargā ne tikai mammu, bet arī augošo bērniņu, tomēr ļoti liels ir grūtnieču īpatsvars, kuras nav izmantojušas iespēju vakcinēties pret Covid-19, saskatot tajā riskus grūtniecībai. Situāciju skaidrojam sarunā raidījumā Ģimenes studija. Raidījumā viešņas: ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Rīgas dzemdību nama valdes priekšsēdētāja, Imunizācijas Valsts padomes locekle Santa Markova, ginekoloģe, dzemdību speciāliste Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente Vija Veisa un ginekoloģe, P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Sievietes un bērna perinatālās aprūpes centra vadītāja Maira Jansone.

Raidījumā uzklausām arī sieviešu, kas grūtniecības laikā pārslimojušas Covid-19, pieredzes stāstus.

Latvija nav apkopota informācija par grūtniecēm, vai viņas ir vakcinējušās pret Covid. Santa Markova, atsaucoties uz savas iestādes datiem, atzīst, ka kopš aktīvas vakcinācijas sākuma Rīgas dzemdību namā ir dzemdējušas 256 pacientes, kuras saņēmušas pilnu vakcinācijas kursu. Vidēji tas ir četru mēnešu laikā. Vidēji vakcinēto pacientu skaits ir 12%. 

Vija Veisa norāda, ka šobrīd droši var teikt, ka grūtnieces slimo smagāk ar Covid-19 infekciju un augstāka riska pacientes nekā līdzīga vecuma sievietes bez grūtniecības, tāpēc ir svarīgi topošās māmiņas pasargāt no smagas slimības gaitas, no saslimšanas, no grūtniecības sarežģījumiem.

"Šobrīd varam daudz drošāk apgalvot, ka grūtnieces vakcinējoties ir ieguvējas, nekā nevakcinētas šajā pandēmijas laikā," atzīst Vija Veisa.

"Nereti grūtniecēm, kurām Covid norit ar smagu gaitu, visbiežāk grūtniecība ir jāpārtrauc priekšlaikus, lai palielinātu iesēju sekmīgi ārstēt māmiņu un izglābt viņas dzīvību. Tas ir bieži saistīts ar priekšlaicīgi dzimušu mazuli, kuram ir visas neiznēsāta bērna veselības problēmas, kas arī prasa lielāku speciālistu iesaisti, ilgstošāku ārstēšanos. Tās nav tikai sievietes veselības problēmas," skaidro Maira Jansone.

Daktere arī norāda, ja grūtniecei ir elpošanas grūtības, slimojot ar Covid, skābekļa bads ir arī auglim sievietes organismā, arī lielāks ir trombožu risks, kas var izraisīt priekšlaicīgu grūtniecības pārtraukšanos, citus sarežģījumu.

Grūtniecēm ir paaugstināts risks inficēties ar Covid un arī smagi slimot, salīdzinot ar citiem jauniem cilvēkiem, jo pati grūtniecības fizioloģija, izmaiņas ievērojami ietekmē risku smagāk slimot ar Covid. Tāpēc raidījuma viešņas mudina topošās māmiņas, arī jaunās māmiņas, kas baro mazuli, un sievietes, kas tikai vēl plāno bērniņu, neatlikt vakcināciju, tā ir droša gan sievietei, gan bērniņam, jo tikai tā var izvairīties no smagām komplikācijām gan sievietei pašai, gan mazulim.

Santa Markova aicina vakcinēties ar'i visus grūtnieces tuviniekus, lai arī vide, kur grūtniece vai jaunā māmiņa uzturas, ir drošāka.