Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


HIV jau sen nav riska grupu infekcija, bet gan riskantas uzvedības infekcija, raidījumā Ģimenes studija norāda biedrības "Baltijas HIV asociācija" vadītāja Inga Upmace.

Upmace arī uzskata, ka tikai daļa HIV inficēto ir apzināti. Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka neapzināto HIV infekcijas nesātāju ir tikpat daudz, cik apzināto. Šobrīd Latvijā ir oficiāli reģistrēti ir 6800 HIV inficēto, bet noteikti tādu ir vismaz 10 000 cilvēku, vērtē Upmace.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas infektoloģijas centra 2. HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja infektoloģe Inga Januškeviča norāda, ka jau vairākus gadus Latvija ir līdere HIV/AIDS saslimstības rādītāju ziņā. Daktere uzskata, ka "klibo profilakse, jo maz stāstām par slimību, maz izglītojam cilvēkus".

Pēdējo desmit gadu laikā katastrofāli sarucis to cilvēku skaits, kas veic HIV testus, tāpēc "Baltijas HIV asociācija" ir uzsākusi kampaņu „Reizi gadā”. Tās mērķis ir informēt sabiedrību par satraucošiem HIV izplatības rādītājiem Latvijā, akcentējot, ka HIV var skart jebkuru neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai sociālā stāvokļa; veicināt iedzīvotāju vēlmi veikt HIV testu reizi gadā, akcentējot ģimenes ārstu lomu; mazināt aizspriedumus par HIV slimniekiem kā konkrētas sociālās grupas elementiem.

HIV testus cilvēki veic aizvien retāk, taču inficēto skaits Latvijā ir dramatiski augsts. Salīdzinošā statistika ar citām Eiropas valstīm liecina, ka Latvijā ir vieni no augstākajiem HIV/AIDS saslimstības rādītājiem Eiropā. Inficējas arī gados jauni cilvēki, kas dibina ģimeni. Cik izglītota ir sabiedrība, kāda ir reālā situācija Latvijā un kas par šo infekciju būtu jāzina ikvienam, skaidrojam Ģimenes studijā.