Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Jaunajiem vecākiem šobrīd piedāvā "āda-āda" krekliņus, zem kura paliek bērniņu, lai viņš būtu tuvu mammas vai tēta miesai. Vai zīdaiņa vecākiem var būt noderīgs īpašs apģērbs un kādi ieguvumi ir ciešam "āda-ādu" kontaktam starp māmiņu un zīdaini? Vēl interesējamies, kā droši vasaras peldes baudīt topošajām mammām.

Rīgas Dzemdību nama Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas bērnu aprūpes māsa Margita Ozola Ģimenes studijā skaidro, ka apģērbs saskarsmē ar bērnu var gan palīdzēt, gan traucēt. Reizēm ir labāk, ka ir mazāk apģērba un bērniņš ir ciešāk pie mammas. Īpašais āda-āda" apģērbs palīdz mazulīti noturēt pareizā pozīcijā pie sevis, mammai ir brīvas rokas, lai glāstītu bērniņu.

Sertificēta bērnu nēsāšanas konsultante Evita Žvagiņa-Jākobsone norāda, ka šāds apģērbs ir noderīgs ķengurošanas metodei vai "āda-āda" kontaktam, bet jāatceras, ka tas ir derīgs, sēžot atzveltnē krēslā vai dīvānā. Bieži vecāki to nezina, ka šo apģērbu var izmatot tikai sēžot, nopērk un vēlas staigāt ar bērnu. Tas nav vēlams.

Zīdaiņu fizioterapeite Klaudija Hēla atzīst, ka atbalsta šādu apģērbu priekšlaikus dzimušiem bērniem. Ja runā par veseliem jaundzimušajiem, nesaprot, kāpēc būtu vajadzīgs speciāls apģērbs.

Bet runājot par peldēšanos topošajām māmiņām, ginekoloģe Dace Matule norāda, ka peldēšana ir vislabākais fiziskās aktivitātes veids grūtniecības laikā.

Daktere skaidro, ja nav sarežģījumu grūtniecības laikā, ir svarīgas fiziskās aktivitātes, kas uzlabo elpošanu, sirdsdarbību, vielmaiņu gan māmiņai, gan bērniņam. Grūtniecei vajadzētu katru dienu 30 min. nodarboties ar kādu fizisko aktivitāti, kuras laikā grūtniece neaizelšas. Tāpēc peldēšanas ir vislabākais fiziskās aktivitātes veids grūtniecības laikā, jo ūdens dod bezsvara sajūtu, savukārt citā laikā sieviete izjūt to, ka grūtniecības laikā viņai pieaug svars un paliek grūti. Tad ir arī grūti aiziet uz vingrošanu.

Ūdenī ir daudz vieglāk". Izkāpjot no baseina ir patīkama noguruma sajūta, ko dod pozitīva fiziskā aktivitāte, ir arī labāks miegs. Tas ir svarīgi sabalansētai grūtniecības norisei.

Ginekoloģe arī norāda, ka nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm grūtniecības laikā, sieviete apgādā bērniņa smadzenes ar labāku asins sastāvu. Pētījumi rāda, ka to sieviešu, kas nodarbojušās ar fiziskām aktivitātēm, bērniem ir labāks IQ un valodas prasme, jo viņš grūtniecības laikā ir saņēmis labāku skābekļa nodrošinājumu, līdz ar to varēja labāk attīstīties.

Peldēšanas trenere Sandra Baglais piekrīt dakteres teiktajam, vien norāda, ka peldoties atklātajos ūdeņos, nevajadzētu doties ūdenī vienai un arī izmantot palīglīdzekļus.