Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vecāku iniciatīvas par klases telpu gaisa kvalitātes uzlabošanu sastopas ar šķēršļiem. Tajā pašā laikā gaisa kvalitāte Latvijas skolās nav laba, tas secināts un daudz apspriests jau gadiem, taču pandēmijas apstākļos šīs problēmas aktualitāte daudzkārt pieaug. 

Solītie gaisa kvalitātes mērītāji Latvijas skolās šogad tomēr nenonāks un nav zināms, vai tas notiks nākamgad. Arī gada sākumā izsludināto iespēju pieteikties Covid seku mazināšanas projekta ietvaros līdzekļiem skolu ventilācijas un gaisa apmaiņas sistēmu modernizēšanai pašvaldības dažādu iemeslu dēļ izmantojušas kūtri. Taču risinājumi drošākām skolām vajadzīgi jau tagad. Vai viens no tiem varētu būt portatīvās gaisa attīrīšanas ierīces, kādas citvalstu skolās, kā ziņo citvalstu mediji, tiek iepirktas masveidā? Vai tās iespējams iegādāties vecākiem pašiem un nodot klasēm lietošanā, plašāk diskutējam Ģimenes studijā. Raidījuma viesi: Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore medicīnas tiesību eksperte Solvita Olsena.

Veselības inspekcija kopš 2017. gada Eiropas sociālā fonda finansēta projektā ietvaros pēta izglītības iestāžu kvalitāti un drošumu. Arī monitorē CO2 koncentrāciju jeb gaisa kvalitāti skolas telpās. Pēdējā starpziņojumā secināts, ka tikai deviņos procentos telpu gaisa kvalitāte ir laba, 75% – viduvēja, bet 16% – slikta. Plašāk stāsta Veselības inspekcijas Vides veselības analītiķe Maija Ladeiko.

Ģimenes studijas rīcībā nonāca informācija, ka vairākās skolās vecāki paši vēlas iegādāties gaisa filtru ierīces, ko uzstādīt, taču šīs iniciatīvas sastopas ar šķēršļiem. Kāda mamma, kas vienpersoniski gatava iekārtu iegādāties un nodot lietošanā sava bērna klasē, piekrita dalīties ar savu stāstu. Viņa velējās saglabāt anonimitāti. 

Rīgas domes pārstāvji atteicās piedalīties raidījumā un komentēt situāciju, bet atsūtīja rakstisku atbildi, kurā teikts, ka šāds vecāku ziedojums būtu interešu konflikts un mēģinājums kukuļot skolu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Politikas plānošanas un komunikācijas pārvaldes priekšniece Anna Aļošina skaidro, ka šobrīd nav tik stingru ierobežojumu, lai skolas varētu atsevišķus ziedojumus pieņemt. Ir noteikumi, ka ziedojumam jābūt izglītības, sporta veicināšanai un veselības aizsardzībai un no viena ziedotāja gada laikā var pieņemt ziedojumu, kas nepārsniedz 1500 eiro.