Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ģimenes studija dodas viesos pie Vanagu ģimenes. Agnese Vanaga ir pēdējos gados populārās bērnu grāmatas “Plastmasas huligāni”, tās turpinājuma “Plastmasas huligāni. Draugs pazudis”, kā arī  grāmatu “Pagalma enciklopēdija” un "Mazo latvju pirmie vārdi" autore. Kopā ar vīru Lauri viņa audzina trīs bērnus – skolēnus Franci un Annu, kā arī mazo Hansu, kas nupat sāk bērnudārza gaitas.

Sarunā viņi stāsta par savu ikdienu, priekiem, grūtībām un iedvesmu. Agnese atklāj, ka trīs bērnu audzināšana, bērnu grāmatu rakstīšana tagad ir viņas nodarbošanās. Tāpat arī tikšanās ar lasītājiem.

Lauris atzīst, ka ir vairāk eksakts, vairāk saistīts ar finansēm. Francim ir 9 gadi, viņš mācās skolā "Domdaris" un spēlē florbolu. Hansam ir trīs gadi un mamma saka, ka viņš ir īsts klauniņš. Bet ne uz pasūtījuma. Septiņgadīgā māsa Anna kautrējas, tāpēc ir paslēpusies un droši vien zīmē.

Vēlāk Anna tomēr piebiedrojas sarunai un dāvina Ģimenes studijai sarunas attēlojumu bildē.

Stāstot par savu ikdienu, Agnese atzīst, ka tā arvien ir pakārtota Hansa dzīves ritmam.

“Jāpavada lielie bērni uz skolu, kad viņi prom, tad Hanss prasa uzmanību. Kad viņš aiziet gulēt, atveru datoru un ķeros saviem darbiem klāt. Dienā pusotra, divas stundas, ko varu veltīt savam darbam – rakstīšanai, atbildēšanai uz e-pastiem, braucienu plānošanai uz bibliotēkām, skolām. Otra dienas puse ir vairāk pakārtota bērniem – kāds jāaizved, jāsavāc, jāpabaro.

Pagaidām laiks, ko veltu darbam, ir maz, vakari vai agri rīti. Vasarā, kad visi bērni bija mājās, mana darba diena sākās sešos. Es rakstīju līdz pulksten 8-9, kad cēlās bērni. Tas bija ļoti jauki, jo vasarā ir gaišs no rīta, viegli piecelties. Tas bija labs radošs posms,” stāsta Agnese.

Ne vienmēr arī ir jāuzraksta daudz.

“Labsajūta rodas arī no viena uzrakstīta teikuma. Cenšos izbaudīt procesu. Ja ir uzrakstīts labi, ja tā ir laba ideja, kas ir pierakstīta, ir gandarījuma sajūta, kas visu dienu iekrāso pozitīvi un jauki,” atzīst Agnese.

Protams, viss nenorit tikai idilliski. Agnese neslēpj, ka ir arī dienas, kad datoru nemaz nav bijis laika atvērt, ka ir arī nelaimīga un dusmīga. Krietni pilns ar stresu pārdzīvojumiem un piedzīvojumiem bijis attālināto mācību laiks pavasarī.

Atminoties Margaritas Stārastes dzīvesstāstu, Agnese vērtē, ka visi nevar būt brīnišķīgi visās jomās.

“Vai mēs esam ļoti labi autori un ļoti labas mammas? Es skatos, kur ir līdzsvars. Es gribu pati realizēties, bet man negribas būt neiecietīgai un asai pret bērniem, negribas viņus pamest uz kādu laiku tikai tāpēc, ka realizētu kādu savu sapni. Tāpēc mēģinu atrast līdzsvaru. Dažreiz šķiet, ka nesanāk ne šis ne tas. Tā ir mana skumjākā sajūta, ka nav ticis bērniem un neesi izdarījis neko jēdzīgu,” vaļsirdīgi atzīst Agnese.

“Nevaram izvairīties no tā, ka ir labie un sliktie mirkļi, svarīgi, ka tie ir labā līdzsvarā. Lai ir gan daudz labo mirkļu, kad mēs lidojam, kad viss brīnišķīgi – bērni ir labi un paklausīgi un virs ir skaists, un grāmatas, birst tikai labas atsauksmes. Tad ir citas dienas, tās vienkārši ir jāpieņem,” uzskata Agnese.

Aizrautīgi ceļotāji

Vanagi gan visi kopā, gan ari Agnese un Lauris divatā labprāt ceļo. Šīs brīža situācija gan ieviesusi šajos plānos izmaiņas. Jau pavasarī nācies atcelt slēpošanas izbraucienu. Toties vasaras nogalē devušies kemperu braucienā uz Latgali, jo gribēja izbaudīt, kā tas ir dzīvot mašīnā, braukt, kur gribi, palikt, kur gribi.

“Tas bija brīnišķīgs piedzīvojums, ko noteikti atkārtosim. Forša brīvības sajūta un ļoti omulīga dzīvošana visu laiku savā mājā. Vari piestāt, paēst pusdienas un atkal doties tālāk,” atminas Agnese.

Pavasara rullīši rudenī

Vakariņās Vanagi pagatavojuši “pavasara” rullīšus, kas, kā joko Agnese, ļoti labi piestāv rudenim, jo ir lielisks veids, kā bērniem tīkamā veidā pasniegt dažādus dārzeņus.

Gatavo mērci: zemesriekstu sviestu sajauc ar nedaudz ūdens, sojas mērci, ķiploku, sezama sēklu eļļu un laima sulu.

Otras mērces versija: sasmalcina ingveru un ķiploku, ko iejauc sojas mērcē, ja grib pikantāku rezultātu, var pievienot arī saldo čili mērci.

Dažādus dārzeņus – gurķi, burkānu, redīsu, papriku, avokado – sagriež garenos stiebriņos. Smalkos stiebriņos sagriež arī sarkano kāpostu, to saslaka ar sezama sēklu eļļu, ābolu etiķi, pieliek piparus.

Karstā ūdenī izmērcē rīsu plāksnes – tām jākļūst par plēvītēm. Tad ietin vēlamo dārzeņu kombināciju. Veido rullīšus un tos ēd ar izvēlēto mērci.

Par savām grāmatām un to tapšanu Agnese Vanaga stāsta arī raidījumā Zelta poga.