Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vai stereotips par vīramāti - vellamāti joprojām ir aktuāls un kādus izaicinājumus pāriem rada sarežģītas attiecības ar partneru vecākiem, diskutējam Ģimenes studijā. Raidījuma viesi psihoterapeite Inese Putniece un mācītājs, laulāto kursa vadītājs Edgars Mažis.

Raidījumā šoreiz sieviešu atklāsmes: "savai vīramātei vienmēr esmu jutusies kā drauds un konkurente", "lai kā censtos, nekas, ko es daru, nav gana labi", "attiecību mums vairs nav, esmu šajā ziņā padevusies". Šādās frāzes laiku pa laikam sanāk dzirdēt, tāpēc arī Ģimenes studijā runājam par to, kāpēc mūsdienās, kad tīri sadzīviski vedeklai ar vīramāti ir arvien mazāk, ko dalīt, tomēr pastāv grūtības sadzīvot. Cik problemātikas joprojām ir šajās izsenis stereotipiski vērtētās kā sliktās attiecībās starp vedeklu un vīramāti. Pie kādiem nosacījumiem un apstākļiem šie attiecību samezglojumi rodas un kā tos atpiņķerēt un varbūt par nepieļaut?

Raidījumā uzklausām arī sieviešu pieredzes stāstus.

Inese Putniece vērtē, ka slikto attiecību stāsts ir mazliet mīts.

"Stāsts kopumā ir par to, vai un cik lielā mērā pieaugušie vecāki spēj pieņemt savu pieaugušo bērnu otru pusi, partneri. Gan sākotnējā posmā, kad divi cilvēki veido attiecības, gan arī tad, kad ģimene ir nodibināta un, iespējams, bērni nākuši pasaulē. Es noteikti nevarētu teikt, ka viennozīmīgi būtu tikai stāsts par to, ka vīrieša pusē mamma ir tā, kura būtu ļoti kareivīga un agresīva vai kontra pozīcijā nostājusies pret savu vedeklu. Tas varbūt ir kaut kādā ziņā vieglāk saprotams," norāda Inese Putniece.

Inese Putniece min, ka viņas pieredzē ir arī pacientes, kuru mammas nespēj pieņemt meitas izvēli, ir arī vīrieši, kas saka, ka ar otras puses vecāku nevar īpaši tuvu kontaktu nodibināt.

"Es vienmēr saviem pacientiem saku - tas, ka mēs ģenētiski esam radinieki, negarantē labas un tuvas attiecībās. Labas un tuvas attiecības ģimenē iedibināt starp brāļiem un māsām ir viens no vecāku audzināšanas uzdevumiem, kas tālāk aiziet, pieaugot bērni iemācās veidot attiecības ar citiem cilvēkiem daudz veiksmīgāk," atzīst Inese Putniece.

Edgars Mažis norāda, ka ir notikusi evolūcija. Pirms gadiem 30 cilvēki devās laulībā agrāk - "no mājas uz māju".

"Līdz ar to gadījumi, kur vienam vai otram vecākam bija grūti atlaist, bija biežāki. Tagad absolūtais vairums no tiem, kurus gatavoju laulībām, viņi jau ir atdalījušies, dzīvojuši ilgstoši prom no vecākiem. To tā vairs nejūt," uzskata Edgars Mažis. 

Viņš arī atzīst, ka ir hrestomātiskie sāpīgi stāsti, ka mamma dzīvo pirmā stāvā, dēls ar ģimeni - otrā stāvā, viņš nāk mājās, vispirms aiziet pie mammas, tad pie sievas. Un mamma dzird, kad viņi mīlējās, nav skaņas izolācijas. Vai tādi, ka vīrietis ir trīsstūrī, kur vienā pusē ir viņa mamma, otra - sieva.