Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Jau ceturto gadu pēc kārtas Latvijā samazinās jaundzimušo skaits, informē Centrālā statistikas pārvalde. 2019.gadā reģistrēti 18589 bērni, kas ir par 725 mazāk kā 2018.gadā. Vai dati ir satraucoši un kādas ir iespējas veicināt bērnu dzimstību Latvijā, lai vairāk būtu atbildīgu, par nākotni drošu un laimīgu vecāku, interesējamies Ģimenes studijā. Raidījuma viesi: Pārresoru koordinācijas centra pārstāve Nita Jirgensone, organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa un demogrāfs Ilmārs Mežs.

Ilmārs Mežs vērtē, ka dati ir satraucoši. Viņš uzskata, ka tas tāpēc, ka Latvijas valsts izvēlas neieguldīt jaunajās ģimenēs.

"Valsts var novērst netaisnīgo nabadzību, kas ģimenē rodas bērnu dēļ. To, ka ģimene, kurā ir bērni, ir nabadzīgāka par to, kurā nav bērnu, apstiprina arī pētījumi," atzīst Mežs.

Nita Jirgensone piekrīt, ka dati nav iepriecinoši, bet tā arī ir saprotama loģika, jo Latvijā ir mazāk iedzīvotāju, mazāk jaunu cilvēku un līdz ar to arī mazāk veidojas jaunās ģimenes.

“Gribētos, lai šī tendence ir citāda, jo ir instrumenti, kā valsts varētu atbalstīt jaunās ģimenes un veicināt kuplo ģimeņu veidošanos. Situācija ir tāda kāda ir, ir iespējami risinājumi, bet jābūt politiskais vēlmei pieņemt lēmumus un īstenot," atzīst Nita Jirgensone.

Arī Inga Akmentiņa-Smildziņa piekrīt, ka runa lielā mērā ir par politiku, bet nav jautājums tikai par nabadzības risku, bet, piemēram, par jautājumu saistībā ar vietu bērna bērnudārzā. Viņa min kolēģi, kurai pēc bērna kopšanas atvaļinājuma ir problemātiski atgriezties darbā, jo nav iespēju iegūt vietu bērnudārzā. Arī privātajos bērnudārzos ir rindas un auklītes pakalpojumi ir dārgi. Tajā pašā viņa atzīgi novērtē "Altum" atbalsta programmu mājokļa iegādei, ko izmantojusi arī viņas ģimene, kurā aug trīs bērni.

Ilmārs Mežs norāda, ka būtu nepieciešams lielāks kopējais finanšu ieguldījums jaunajās ģimenēs, līdzīgi kā tās ir Igaunijā. Kā to novirzīt tālāk, to jau varētu diskutēt, vai tas būtu bērnudārzu pieejamības jautājums, kas ir aktuāls Rīgā, vai tie būtu ikmēneša pabalsti, vai tas ir mājokļa jautājums, kas ir aktuāls daudzām jaunām ģimenēm ar bērniem.

Nita Jirgensone skaidro, ka no šā gada atlaides, ko nodrošina 3+ karte varēs saņemt arī ģimenes, kuras ir bērni ar īpašām vajadzībām. Pārresoru koordinācijasc entrs aktīvi strādā, domājot par arvien augošo problēmu ar bērniem, kam jau maziem atklāj dažādas attīstības un uzvedības un problēmas.

"Ir iestrādnes, bet pietrūkst lēmumu un finansējumu," atzīst Nita Jirgensone.

No šā gada “māmiņu alga” nedrīkst samazināt, ja nākamais bērns piedzimst divu, nevis trīs gadu periodā.