Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Izmaiņas vakcinācijas kalendārā. Sākot ar 2015.gadu Vakcinācijas kalendārs papildināts ar vakcīnu pret rota vīrusu infekciju, bērniem valsts šo vakcīnu apmaksās 100% apmērā no valsts budžeta līdzekļiem. Līdz šim Latvijā bērniem līdz sešu mēnešu vecumam valsts vakcināciju pret rotavīrusu nodrošināja, sedzot 50% no izmaksām. Ar rotavīrusu infekciju visbiežāk un vissmagāk slimo zīdaiņi un mazi bērni.

Ministru kabineta sēdē atbalstītie Vakcinācijas noteikumu grozījumi paredz vēl vienu jaunumu - no 2017. gada 1. janvāra vakcinācijas kalendārs tiks papildināts ar otro vakcīnu pret vējbakām septiņus gadus veciem bērniem. Ģimenes studijā diskutējam, kāpēc nepieciešamas šādas izmaiņas vakcinācijas kalendārā. Studijā Latvijas pediatru asociācijas prezidente, asociētā profesore Ilze Grope un ģimenes ārste, Rīgas Stradiņa universitātes docente Sandra Gintere.

"Rota vīruss kā problemātiska slimība ir bērniem vecumā līdz diviem gadiem. Tā norit diez gan smagi. Pētījumi rāda, ka līdz 75 procentiem bērnu ir vajadzīgs ārstēties slimnīcā. Bērni šīs slimības laikā zaudē daudz elektrolītu un šķidruma ar vemšanu un šķidro vēdera izeju, viņiem var draudēt būtiskas komplikācijas," skaidro Ilze Grope.

Bērns ar rota vīrusu saslimst 5 – 6 mēnešu vecumā. Slimību var atnest mājās brāļi, māsas, paši vecāki. Jebkurā vietā, kur aiziet ar bērnu, arī pie ārsta, var inficēties ar rota vīrusu. Mammas rokas ir varbūt bijušas inficētas un viņa atver vienas, otras, trešās durvis. Nākamie cilvēki paņem šo infekciju un pārnēsā. Mehānisms ir ārkārtīgi vienkāršs, rota vīruss ir ļoti lipīgs.

Latvijā katru gadu tiek reģistrē ap 3000 laboratoriski pierādītu rota vīrusa gadījumu un vairāk nekā 90 procentu saslimušo ir ārstējušies slimnīcā. Tas nenozīmē, lka Latvijā šī slimība norisinās smagāk, bet tie, kas slimo viegli un iet tikai pie ģimenes ārsta viņiem neveic izmeklējumus, lai pierādītu saslimšanu ar rota vīrusu.

Mediķi uzskata, ka vislabāk pasargāt var vakcinācija.