Vasarā, iepazīstinot ar OECD pētījuma rezultātiem par mājokļa pieejamību Latvijā, organizācijas ģenerālsekretārs Anhels Guria norādīja, ka mājokļu pieejamībai jābūt vienai no Latvijas valdības prioritātēm, jo mūsu valstī daudzi cilvēki mīt novecojušos mājokļos un pārapdzīvotībā. Īpaši šis jautājums aktualizējies Covid laikā, kad mājoklis daudzām ģimenēm vienlaikus ir gan bērnudārzs, gan skola, arī birojs un izklaides vieta. Jo ģimenē vairāk bērnu, jo mājokļa šaurība vairāk izjūtama.

Lai pilnveidotu valsts palīdzības sniegšanu mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, radīti īpaši atbalsta mehānismi daudzbērnu ģimenēm, ģimenē, kuras bērniņu vēl gaida, un tām ģimenēm, kas nolēmušas atgriezties Latvijā no ārvalstīm. Par atbalsta programmas "Balsts" iespējām, kas paredz palīdzību mājokļa iegādei tieši kuplām ģimenēm, sīkāk skaidrojam Ģimenes studijā.

Altum Privātpersonu garantiju daļas vadītājs Andris Veismanis skaidro, ka programma "Balsts" paredz valsts subsīdiju dāvinājuma veidā daudzbērnu ģimenei pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai. Tas neatmaksājams atbalsts. Šī subsīdija var pilnībā vai daļēji aizstāt pirmo iemaksu bankas aizdevumam.

Ja ģimenē ir trīs bērni vai divi un gaida trešo, subsīdijas apmērs ir 8000 eiro. Ja ģimenē ir četri vai vairāk bērni, vai trīs un gaida ceturto, subsīdijas apmērs ir 10000 eiro. Par 2000 eiro subsīdiju palielina arī, ja iecerētais mājoklis ir gandrīz nulles enerģijas patēriņa ēka saskaņā ar energoefektivitātes normatīviem.

Subsīdijas apmērs nevar būt lielāks no darījuma summas, lai ģimene saņemtu 8000 eiro lielu subsīdiju, iecerētajam mājoklim jābūt vismaz 160000 eiro vērtam.

SEB valdes loceklis Arnis Škapars un "Swedbank" hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Latvijā Normunds Dūcis atzinīgi vērtē valsts atbalstu ģimenēm mājokļa iegādei.

Ģimenes jau ir izmantojušas programmas "Balsts" piedāvājumu. Ierakstā uzklausām tēta Mārtiņa ģimenes un mammas Ingas pieredzes stāstus.

Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktora vietniece Karina Truhanova skaidro, kāpēc ministrija atbalsta energoefektīvu mājokļu iegādi.

Nekustamo īpašumu tirgu Latvijā vērtē "Latio" Mājokļu nodaļas vadītāja Evija Dzenīte.

Par valsts sniegtajām atbalsta iespējām mājokļa iegādei ģimenēm uzklausām arī Ministru prezidenta padomnieks demogrāfijas jautājumos Imantu Parādnieku.