Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Šis ir laiks, kad vēl striktāk izvērtēt tēriņus un rūpīgi plānot ģimenes budžetu. Labs laiks, lai tiktu vaļā no visa liekā savos izdevumos, atzīst raidījuma Ģimenes studija viešņas.

Viens vērtīgs padoms ir plānot līdzekļus pārtikas iegādei un ēšanai, ko iesaka gan četru bērnu mamma un uzņēmēja Gunita Lanka, gan Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

Evija Kropa iesaka, ka ģimenes budžeta plānošana ir viena no pamatlietām un tā sākas ar ēdienreižu plānošanu, ar pārtikas iegādes plānošanu. Viņa iesaka ēdienkarti sākumā sastādīt kaut vai trīs dienām, ja piecas dienas vai visa nedēļa liekas pārāk liels laika posms.

Vēl viens ieteikums, neviens nav teicis, ka trešdien tiešām jāgatavo tas, kas plānā ierakstīts. Ja pārtikas produkti ir iepirkti 3-5 dienām, šajā ciklā var variēt ar maltītēm.

"Priecē, ka cilvēki veikalos ir ar sarakstiem, tas disciplinē ne tikai ņemot vērā ārkārtas situācijas sakarā," atzīst Kropa.

Gunita Lanka dalās pieredzē, kā jau pirms vairākiem gadiem sākusi plānot finanses pārtikas iegādei un tas, cik ļoti izdevies ietaupīt, bijis pārsteigums viņai pašai.

Tāpat Lanka norāda, ja ģimene maina paradumus un izvēlas ēst mājās, svarīgi, kas stājas vietā. Viņu ģimenē tie ir bijuši kopīgi ceļojumi.

Kropa arī norāda, ka šobrīd ir arī svarīgi plānot nauda plūsmu – ienākumus un izdevumus.

Praktiski ieteikums ir sadalīt savus budžeta izdevumus trīs kategorijās:

  • obligātie maksājumi – maksājumi, kas ģimenei draud ar zināmām sekām, kuras nevēlamies, lai iestājas. Tie ir maksājumi, kurus veicam jebkurā situācijā;
  • nepieciešamie maksājumi – pārtika, transports, arī apģērbs. Pārtiku pirks vienmēr, bet šis ir laiks, kad ir iespējas pārskatīt un kaut ko mainīt. Pārtika ir viena no elastīgākajām izdevumu grupām, kurā ir iespējams ietaupīt;
  • vēlamie izdevumi – tie šobrīd ir sarukuši līdz minimumam, jo uz kafejnīcu ar ģimeni aiziet nevar, uz kino aiziet nevar, uz teātri aiziet nevar. Ir daudzas lietas, kur tīri dabiski nevaram tērēt naudu, bet arī interneta vide ir naska uz dažādiem piedāvājumiem un tur var rasties kārdinājums. Neiepriecināt ar lietām, kas ir tikai vēlamo lietu sarakstā.

Ja izdodas ģimenes budžetu saplānot tā, ka izdevumu ir mazāk nekā ienākumu, tad ieteikums pārpalikumu novirzīt uzkrājumā jeb drošības spilvenā.

Daudziem liek justies nedroši par rītdienu arī tuvāko trīs mēnešu laikā, ka nav nekādu uzkrājumu.

Pieredzē dalās arī mammas Līga un Aiga, kas plāno ģimenes finanses.