Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Šogad likumdošana paredz izmaiņas ģimenēm, kurās bērns sirgst ar celiakiju: pabalsts ar celiakiju slimajiem bērniem pienākas neatkarīgi no tā, vai ir noteikta invaliditāte un kādu iemeslu dēļ tā noteikta. Tāpat pabalstu izmaksās celiakijas slimniekiem, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs un nav vecāki par 20 gadiem vai studē augstskolā dienas nodaļā un nav vecāki par 24 gadiem. Izmaiņas ieviestas, lai atbalstītu ģimenes, kurās bērni slimo ar celiakiju, jo bezglutēna produkti ir 4 – 6 reizes dārgāki.
Ko nozīmē celiakija ģimenē, ar kādām grūtībām jāsaskaras vecākiem un bērniem un kādu palīdzību nodrošina valsts, pašvaldības un izglītības iestādes? Un kā var palīdzēt apkārtējie?
Studijā Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas gastroenteroloģijas virsārste Ieva Puķīte, biedrības "Dzīve bez glutēna" vadītāja Irina Rubinčika, kā arī divu ģimeņu, kurās bērni slimo ar celiakiju, pārstāves: Inese Putniņa, mamma meitai, kura ir bērnudārznieka vecumā un slimo ar celiakiju un Monika Ziemele, māsa diviem pusaudžiem, kuri slimo ar celiakiju.
Celiakija ir viena no slimībām, kas saistīta ar glutēnu. Vienkāršoti varētu teikt, ka celiakija ir miltu nepanesība. Tā ir slimība, kas var izpausties ar daudzu orgānu bojājumiem. Celiakija Latvijā ir konstatēta 1560 bērniem. Pieaugušos pacientus nereģistrē, pēc aptuvniem datiem ar celiakiju slimo 4000 – 5000 cilvēku.
Cilvēks var arī visu mūžu nodzīvot, nezinot, ka viņam ir celiakija. Vissmagāk saslimst bērni zīdaiņa vecumā un vecumā līdz trim gadiem. Tagad šo slimību var diagnosticēt arī pieaugušiem cilvēkiem un senioriem.
Īsts celiakijas slimnieks nedrīkst ēst glutēnu nemaz. Viena baltmaizes šķēle dienā nav uzskatāma par bezglutēna diētu. Nedaudz pievadot organismā glutēnu, pataloģiskā reakcija neapstājas nemaz.
Pozitīvais: celiakijas slimnieki domā par savu diētu, ēd daudz augļus un dārzeņus, neēd gaļas izstrādājumus. Bet veseliem cilvēkiem neiesaka izvairīties no glutēnu saturošiem produktiem.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Lai visiem bērniem laba veselība! !!
P.S. Piena olbaltuma nepanesību citi liek vienā "maisā" ar laktozes nepnesību, kas nav pareizi.
P.S.S.jautājums speciālistam: kāpēc valsts atbalsts ir tikai celiakijai?
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X