Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Jaunā mācību gada gaidīšanas vai varbūt negaidīšanas stress bērniem - kā to atpazīt? Vai to izjūt visi bērni un kā palīdzēt mierīgāk uzsākt skolas gaitas, Ģimenes studijā vērtē sertificēta mākslas terapeite, "Pusaudžu resursu centra" mentore Līga Cepurīte, Rīgas 64. vidusskolas psiholoģe Daina Žurilo un ārste-rezidente psihoterapijā, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzēja Aleksandra Gromova.

Stress piemeklē gandrīz visus bērnus, kuri uzsāk vai atsāk skolas gaitas. Stress ir arī arī viņu vecākiem. Pēc garās vasaras sākas atkal cita dzīve ar agriem rītiem, mācīšanos gan skolā, gan arī mājās, braukšanu uz nodarbībām interešu izglītības centros un citur, kas vasaras laikā visbiežāk izpalika. Kā vecākiem saglabāt mieru sevī un pārliecību, ka viss būs labi, un palīdzēt savam bērnam pārvarēt stresu, sākot vai atsākot skoloties?

Dzīvojam pasaulē, kur izteiktāks ir distress. Lielākais risks ir, ka bērni vai pieaugušie to pārdzīvo ilgākā laika periodā," atzīst Daina Žurilo. "Mūsu ķermenis savā ziņā ir mehānisms, viņš labi iesāk funkcionēt vienā veidā. Ir grūti tik no šī stresa prom. Tad ir svarīgi, ka apkārt ir cilvēki, kuri spēj to pamanīt, palīdzēt ilgstoši nedzīvot šāda stresa situācijā."

Skolas vide ir viena no vietām, kur bērni varētu būt ilgstoši pakļauti stresam.

Prakse rāda, ka 1. klase ir tā, kurā mazais cilvēks pārdzīvo vienu lielākajiem stresiem. 

"Tā ir pilnīgi cita sociālā situācija, tā ir pilnīgi cita vide, tās ir citas prasības. Ir jābūt spējai koncentrēties, izpildīt uzdevuma noteikumus... Ir tik daudz bērna kompetences vajadzīgas un ne visiem šīs kompetences ir," turpina Daina Žurilo.

Bērnam ir jāspēj tikt ar sevi galā un lai tā būtu, ir daudz uzdevumu, kas jāizpilda vecākiem mājās.