Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pirmssvētku nedēļu Ģimenes studijā iesākam ar sarunu par jaunu cilvēku seksuālajiem paradumiem Latvijā. Kā tie mainās un ko atklāj pagājušajā gadā pabeigtais apjomīgais reproduktīvās veselības pētījums un kādu ainu iezīme popkultūras naratīvi. Sarunas dalībnieki ir biedrības "Papardes zieds vadītāja Iveta Ķelle, psihoterapeits, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas psihoterapijas katedras docents Artūrs Utināns un klīniskā psiholoģe Kristīne Balode. Ierakstā uzklausām ginekoloģi un dzemdību speciālisti, medicīnas zinātņu doktori un profesori reproduktīvā veselībā Rīgas Stradiņa universitātē Guntu Lazdāni.

Jāņu laikā mēs bieži koķetējam ar tematu par papardes ziedu un papardes zieda meklēšanu un tamlīdzīgi, taču šodien Ģimenes studijā gribam runāt par to visu ar savu devu nopietnības. Proti, apjomīgais reproduktīvās veselības pētījums, kas noslēdzās pagājušajā gadā Rīgas Stradiņa universitātē, atklāj - Latvijas iedzīvotājiem retāk kā iepriekš ir regulārs sekss, arī mazāk gadījuma attiecību un mazāk seksuālo partneru. Taču kāda ir jaunu cilvēku seksuālā uzvedība un paradumi, vai jaunieši Latvijā dzimumdzīvi uzsāk agrāk vai vēlāk, nodarbojas ar seksu biežāk vai retāk un kā par to, kas ir dzimumu attiecības un kādām tām jābūt, runā populārā kultūra?

Ģimenes studiju domāt par šo tematu rosināja ne tikai Jāņu un papardes zieda sezonas tuvošanās, bet arī kāda ziņa, ka nesen uz Latvijas kino ekrāniem nonākusi filma "Kā tikt pie seksa". Kannu kinofestivālā šis stāsts ir apbalvos skatē "Īpašais skatiens". 

Filmā trīs britu pusaudzes ir devušās trakulīgās brīvdienās uz Grieķiju, un tur viņas izdzīvo gan dažādas savstarpējo attiecību situācijas un peripetijas, gan arī pārlieku seksualizētas sabiedrības scenārijus, un , protams, šo mulsinošo vecuma posmu, kad no pusaudzēm viņas pamazām top par jaunām sievietēm. 

Arī visi trīs sarunas dalībnieki ir noskatījušies filmu un vērtē, kādu skatījumu uz seksuālām attiecībām atklāj šis kinodarbs.

Klausieties arī, kā kino kritiķi vērtē šo darbu: