Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kā iesaistīt bērnus ģimenes lēmumu pieņemšanā un veicināt bērnu līdzdalību: ko nozīmē bērnam būt līdzdalīgam gan ģimenes lēmumos, gan citās jomās ārpus mājas? No kāda vecuma un ar kādām darbībām to veicināt un kāpēc tas ir svarīgi, vaicājam speciālistiem un vecākiem Ģimenes studijā.

Bērna salīdzināšana ar pieaugušajiem ir pieaugušo ziņā, un izskan - bērns nav mazs pieaugušais vai arī bērni ir ļoti zinoši un ir vērts viņu viedoklī ieklausīties. Bet cik būtiska ir bērna balss svarīgu un mazāk svarīgu lēmumu pieņemšanā ģimenē un vai bērns, ar kura viedokli vecāki ir rēķinājušies, izaug par pieaugušo, kurš līdzdalīgs ne tikai ģimenē, bet arī valstī svarīgu lēmumu pieņemšanā, vērtē Latvijas Bērnu labklājības tīkla pārstāves Ilze Paleja un Laila Balode, Rīgas 6.vidusskolas sākumskolas skolotāja Kadrija Beirote, piecu bērnu mamma Līga Štāle.

Par šo tematu rosināja runāt kāda klausītāja komentārs raidījumam, kurā runājām par dažādu ģimeņu pieredzi, pārceļoties uz dzīvi laukos. Klausītājs jautāja: "Vai vecāki, kuri nolēma no pilsētas pārcelties dzīvot uz mazpilsētu, saviem bērniem pajautāja - vai viņi to vēlas."

Ilze Paleja atzīst, ka tas ir būtiski, jo bieži vecāki aizmirst pajautāt bērnu viedokli, tikai pieņem lēmumus un īsteno nolemtu. Situācijā, kad ģimene pārceļas uz laukiem, ir daudz izmaiņu un ir daudz jautājumu, ko pārrunāt.

"Bērnam nav jāuzņemas atbildība jautājumos, kas ir pieaugušo atbildības joma," vērtē Laila Balode. Viņa arī atzīst, ja bērns jūtas ļoti labi, ka viņam pajautā un tas ir pieaugušo pienākums pajautāt. Cita lieta - kā uz to reaģējam, tāpēc būtiski ir paskaidrot, kāpēc tā vai šādi rīkosies.