Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kādi tēriņi skolas lietām ir patiešām nepieciešami un kā ietaupīt, sagatavojot bērnus skolas gaitām, plašāk stāstām Ģimenes studijā. Interesējamies arī, cik dārgi ir palaist bērnu skolā pirmajā skolas gadā. Pieredzē dalās un padomus sniedz "Skola 2030" sākumskolas eksperte un Jūrmalas Aspazijas pamatskolas skolotāja Liene Jankovska, žurnāla "Skola un Ģimene" galvenā redaktore, mamma 9. klases skolniecei Ilze Kuzmina un Pasaules Dabas fonda izglītības projektu vadītāja, divu bērnu mamma Elīna Pēkšēna.

Sazināmies ar "Ziedot.lv" vadītāju Rūtu Dimantu, kura informē par ziedojumu akciju "Palīdzēsim sagatavoties skolai kopā". Viņa aicina ziedot skolas lietas arī ukraiņu bērniem, kas ir Latvijā.

Ilze Kuzmina norāda, ka dārgāk ir sagatavot un arī vairāk lietu jāiegādājas sākumskolas skolēniem. Vajag dārgāku mugursomu, bieži tieši sākumskolā ir arī forma, kas ir diezgan dārga izdevumu pozīcija. Jo lielāks bērns, jo lētāk palaist skolā.

Elīna Pēkšēna piekrīt, ja ir mazāks skolēns, tēriņi būs lielāki. Tas saistīts arī ar to, ka pacilātība skolas gaitas sākot ir ne tikai bērniem, bet arī vecākiem. Gribas patērēties. Viņa iesaka jaunās lietas pirkt pēc iespējas kvalitatīvākas, lai tās pēc iespējas ilgāk kalpotu, pat vairākus skolas gadus. 

"Izmazgājot somu vai penāli, tas dažkārt var izskatīties kā jauns. Var piekarināt kaut kādu nieciņu, kas atsvaidzina vai padara to mazliet citādu, kā bija pērn. Ir arī būtiski mācīt bērnam pēc iespējas saudzīgāk apieties ar lietām," vērtē Elīna Pēkšēna. 

Viņa atklāj savas ģimenes pieredzi, ka kopā ar bērniem veic revīziju mājās, cik ir zīmuļi, flomāsteru, kādā stāvoklī ir soma, penālis. Tad, kad sagaida sarakstu no skolas, jau zina, kas ir mājās. Ja pērk jaunas lietas, tad der atcerēties, ka metāla vai koka lineāls kalpos ilgāk, nekā plastmasas. Gan zīmuļus, gan papīru var izvēlēties dabai draudzīgāku ar FSC sertifikātu.

Liene Jankovska mazāko klašu vecākiem neiesaka steigties ar burtnīcu pirkšanu, jo prasības var atšķirtiem. Tāpat neiesaka steigties ar dienasgrāmatas pirkšanu.

Mazākiem bērniem svarīgāk ir skolas gadu sākt jaunām lietām, lielākiem tas vairs nav tik svarīgi. Ieteikums ir ļaut bērniem pašiem izvēlēties klades, kas patīk.