“To, ka esmu īpaša mamma, es saku - jā. Nevienu mammu nenēsā uz rokām, mani gan!” šodien saka Margita Kanopka. “ Ja skolā notiek sapulce vai izlaidums, mani vīrieši mani nesa uz rokām. Visur bija kāpnes. Tas par īpašo mammu.”

Margita Kanopka Tukumā ir izveidojusi biedrību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām "Līdzvērtība", viņa nodarbojas ar sporta šaušanu un organizē šaušanas sacensības savas biedrības biedriem, kurās ar izciliem rezultātiem piedalās arī pati. Bet kad pirms 15 gadiem viņa iekļuva ceļu negadījumā, pēc kura zaudēja spējas staigāt, Margitas bērni pat nebija pusaudžu vecumā. Kā ir būt mammai ar īpašām vajadzībām, saruna Ģimenes studijā.

Margita izrāda biedrības “Līdzvērtība” telpas, kur notiek gan dažādas radošas aktivitātes, gan arī īpaši iekārtotā telpā treniņi šaušanā. Šajā šautuvē trenējas arī citi interesenti un sportisti.

Pievērsties šaušanai viņu pamudinājuši citi cilvēki ar īpašām vajadzībām, kas jau trenējās, bet rīkot sacensības pamudinājis treneris. Margita stāsta, ka svarīgi ir labi sasniegumi vietējās sacensībās, lai varētu piedalīties starptautiskās. Nesen viņa atgriezusies no starptautiskām sacensībām ar zelta medaļu, lielās mērķis ir dalība paralimpiskās spēlēs Tokijā 2020. gadā.

Ratiņkrēslā Margita ir jau 15 gadus.

“Bija ziema, slidens, šoferis nesavaldīja mašīnu un tā apmeta vairākus kūleņus,” stāsta Margita, kuras dzīve pēc šīs avārijas arī apmeta kūleni.

Toreiz Margitas dēliem bija septiņi un trīs gadi un tieši puikas palīdzēja saņemties dzīvei.

“Depresija nebija, sliktas domas nebija. Tikai, kā izdarīt labāk, jo man ir divi bērni, par kuriem jācīnās. Ja nebūtu bērnu būtu citādi, varbūt nebūtu sasniegusi tik daudz. Bērnu dēļ rāvos uz priekšu,” vērtē Margita.

Margita stāsta viegli, bet, protams, ir bijušas sadzīviskas problēmas, kaut vai, kā izkļūt no četrām sienām trešajā stāvā un iegūt dzīvokli pirmajā stāvā, lai pati varētu tajā iekļūt un izkļūt. Būtībā dzīve sākās no jauna, ar jaunām iemaņām, sapratni, kā pareizāk rīkoties.

Uz saruna Margita Kanopka uzaicinājusi vēl divas mammas ar īpašām vajadzībām. Ievai Šteinai, lai viņa varētu paiet, ir vajadzīgi īpaši apavi. Savukārt Baiba Šuha salīdzinoši nesen piedzīvojusi brīdi, kad viņai ļoti vajadzīga ne tikai mediķu bet arī līdzcilvēku palīdzība.