Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Latviešu jaunuzņēmums “Asya" ir izstrādājis apzinātības lietotni, lai palīdzētu uzlabot cilvēku komunikācijas prasmes viedtālruņu laikmetā. Vai mākslīgais intelekts palīdzēs risināt attiecību samezglojumus cilvēku savstarpējā saskarsmē, interesējamies Ģimenes studijā. Raidījuma viesi: jaunuzņēmuma "Asya" līdzdibinātājs un mākslīgā intelekta pētnieks Ēvalds Urtāns un Linda Madara Urtāne un mediatore un ģimenes un pāru  terapeite Lelde Kāpiņa.

Ēvalda Urtāna un viņa sievas Lindas Madaras Urtānes izveidotā lietotne palīdz pārim veidot kvalitatīvu sarunu; mākslīgais intelekts analizē sarunas laiku, saturu, emocijas. Šajā aplikācijā ir piedāvātas tēmas, par kurām runāt ar otru cilvēku, mākslīgais intelekts šo sarunu vērtē. Ar aplikācijas palīdzību ir vienkāršāk uzrunāt otru sarunai par kādu jautājumu.

Iemesli, kāpēc attiecības kļūs tik sarežģītas, ka cilvēki paši tās nevar atrisinās ir daudz un dažādi.

„Cik krīžu, cik pāru, kas ir grūtībās, tik dažādi ir tie iemesli, kuri viņus ir noveduši līdz tam punktam, ka vairs paši netiek galā vai ir gatavi lūgt,” atzīst Lelde Kāpiņa.

Kā veicināt komunikācijas kvalitāti, savstarpējo sapratni un to, ka pāris viens otram ir svarīgi, ka viens otru sadzird un otru interesē tas, ko viņam saka?

„Brīžiem runājam par konfliktiem un krīzēm, kad ir runāts, bet ne līdz galam izrunāts vai saprasts. Es dzirdēju dažus vārdus un man galvā jau aizgāja ķēdīte, nez, ko tu biji domājis teikt un vispār jau es zinu, ko tu ar to biji domājis teikt... Mēs neesam tik drosmīgi,l ai pajautātu, ko tieši tu domāji, vai patiešām tu domāji to, kas manā galvā veidojās. Šīs sarežģītās konstrukcijas varētu būt tās, kas soli pa solim noved līdz zemākajam punktam, kad liekas, ka esam tik tālu viens no otra, tik sveši, ne vai mums ir vērts būt kopā," vērtē Kāpiņa