Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kas ir dzimumidentitātes traucējumi jauniešiem un bērniem, kā tos pamanīt un kur vērsties pēc palīdzības, Ģimenes studija uzklausa Pusaudžu resursu centra vadītāju Nilu Saksu-Konstantinovu un bērnu psihiatru Ņikitu Bezborodovu.

Dzimumidentitātes traucējumi jeb dzimuma disforija ir novērojama kā maziem bērniem, tā pusaudžiem un pieaugušajiem, skaidro bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs.

Jāatceras, ka dzimumidentitāte un seksuālā orientācija nav viens un tas pats – to bieži jauc.

Ciešanas izraista tas, ka iekšējā sajūta neatbilst bioloģiskai realitātei, visvairāk to novēro bērnībā un pusaudžu gados. Bērnu vecumā dzimumlomas un ekspektācijas ir atšķirīgas, bet lielākās grūtības ir tad, kad sākas dzimumnobriešana.

Pusaudžu resursu centra vadītājs Nils Sakss-Konstantinovs skaidro, ka centrā nonāk pusaudži ar lielām ciešanām. Tiek veidots ceļš, kā šai grupai vislabāk var palīdzēt. Ir pusaudži, kuriem stress un ciešanas ir tik lieli, ka viņi var nodarīt sev pāri.

Ierakstā uzklausām Toronto universitātes profesoru Kenetu Zakeru, kurš nesen viesojās Latvijā. Viņš ir pasaules autoritāte bērnu un pusaudžu dzimumidentitātes jautājumos, aprakstījis šo diagnozi psihiatrijas diagnostikas vadlīnijās, ir vairāku mācību grāmatu autors.

Uzklausām arī Roju Rodžeru, kurš sevi sauc par “drag queen”, viņš nereti ģērbjas kā sieviete, lieto spilgtu grimu vai parūku.