Vai tiešām par bērnu uzvedības normu kļuvis tas, ka mazie skatītāji paši rāpjas uz skatuves un traucē izbaudīt pasākumu pārējiem apmeklētājiem?

"Mīļie vecāki, māciet, lūdzu, bērniem, kā uzvesties koncertos un izrādēs. Es saprotu, ka bērni ir priecīgi un laimīgi redzēt savus varoņus uz skatuves un tas ir skaisti, bet mēs negaidām skatītājus uz skatuves vai pilnīgā brīvsolī zālē," tā tviterī rakstīja mūziķis Lauris Reiniks pēc "Ričija Rū" koncerta kultūras pilī "Ziemeļblāzma".

Daudzi pamanīja šo ierakstu un dalījās pārdomās par to, ko bērniem vajadzētu atļaut un ko tomēr neatļaut sabiedriskos pasākumos. Kas būtu jāiemāca bērniem pirms došanās uz publisku pasākumu, plašāk diskutējam Ģimenes studijā. Raidījuma viesi: projekta „Ričijs Rū” radītāja, pasākumu producente Rūta Reinika-Preisa, divu bērnu mamma Maija Bērtiņa, režisors Valdis Pavlovskis un aktrise Liene Sebre, kura atveido bērnu iemīļoto varoni Tutu. Raidījuma ievadā plašāk uzklausām Lauri Reiniku.

Viņš vērtē, ka pasākumu apmeklēšanas kultūra reizēm pieklibo. Protams, tas ir jauki, ka bērni dzīvo līdzi uz skatuves notiekošajam un dejo, taču, rāpjoties uz skatuves, iespējams aizķerties, nokrist un krietni sasisties. Savukārt skatuves mākslinieki dzied un dejo, ir tērpti maskās un bērnu var arī nepamanīt. Tas ir gan ētikas, gan drošības jautājums.

Arī aktrise Liene Sebre atzīst - lai arī izrādes veidotāji ir priecīgi par visiem atnākušajiem bērniem, mazie skatītāji reizēm ir pārmēru aizrautīgi, līdz ar to ir jādomā, kurš varētu viņus nomierināt. Tutas izrāžu specifika ļauj aktrisei atgādināt par kārtību, šajās uzstāšanās reizēs piedalās arī puisis, kurš mazos skatītājus nepieciešamības gadījumā cenšas atturēt no kāpšanas tur, kur nevajadzētu. Māksliniekiem iespēju robežās ir jāskatās, kā bērni viņu izrādes laikā uzvedas. Sebre uzskata, ka vecākiem pirms vest bērnu uz izrādi vai koncertu, vajadzētu pārrunāt uzvedības noteikumus.

Valdis Pavlovskis min gadījumus, kad Leļļu teātrī vecāki ieteikuši bērniem starpbrīža laikā iet paspēlēties uz skatuves ar lellēm. Savukārt izbraukumos piedzīvots, ka bērns uzkāpj uz skatuves, mamma fotografē, aktieris maskā to nepamana un nogāžas. Labi, ka visi vēl tiek cauri tikai ar izbīli. Pavlovskis uzskata, ka vecāki ļauj bērnam darīt visu, bet doties uz teātri vai koncertu nav gluži tas pats, kas skatīties "multenīti" datorā ar kādu saldumiņu rokās.

Maija Bērtiņa uzskata, ka bērnu uzvedība publiskos pasākumos ir pilnībā vecāku atbildība. Kā gan divgadnieks citādi uzzinās, kā jāuzvedas, ja viņam tas nebūs pastāstīts. Bērtiņa norāda, ka bērnam uzvedības noteikumus vajadzētu izskaidrot tieši pirms došanās uz konkrēto pasākumu. Viņa atzīst, ka arī pati ir pieredzējusi iepriekš raksturotās situācijas.