Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Gaidot Mātes dienu, skaidrojam, kas ir mātišķums un vai tas ir iedzimts? Vai tas ir pašsaprotami, ka sieviete iemīl savu bērnu jau grūtniecības laikā, vai visas sievietes ir vienādi apvletītas ar mātes instingtu un vai mātes mīlestības var būt arī par daudz?

Psihoterapeite Ginta Ratniece norāda, ka mātišķums ir ne tikai sievietes, bet cilvēka spēja rūpēties par savu bērnu, sākot no dzimšanas brīža, nodrošinot, ko mātes funkcija paredz - pasargāt bērnu, nodrošināt visu, kas viņa attīstībai ir nepieciešams.

Visdabiskāk būtu, ja mātišķais arhetips sievietē veidotos, kad viņas kļūst par māti. bet sievietes ir dažādas, ir tādas, kurām ir lielāka tendence jau no bērnības rūpēties par citiem, gādāt par kādu, atteikties no savām vajadzībām otra labā.

Ir arī pētījumi, ka lielā mērā mātes audzina sava meitas, noskaņojot mātes lomai, mātišķumam, lai viņas spētu rūpēties par nākamo paaudzi.

Vecmāte un dūla Līga Giniborga piekrīt, ka nevar paredzēt, kā sievietē attīstīsies mātišķums, būs sievietes, kam tas veidosies viegli, būs sievietes, kurām vajadzēs daudz atbalsta, lai mātišķums viņā sāktu izpausties.

jau gaidot bērniņu, sieviete var veicināt mātišķuma veidošanas, tas notiek izglītojoties un tā tas arī sasaistās ar emocijām, ar domām, kāda viņa būs mamma. Līga Giniborga atklāj, ka viņa aicina topošās mammas runāties ar bērniņu, kas vēl aug mammas puncī, stāstīt viņam par savu pasauli, par dzīvi. Viņa to rāda ar savu piemēru, "sarunājoties ar vēderu". 

Bieži vien esmu pirmais cilvēks sievietes pieredzē, kas mazo cilvēciņu uzrunā jau kā personību," atklāj Līga Giniborga.

Taču ne vienmēr tad, kad bērniņš piedzimst, mātišķums mammā raisās.

"Bieži vien izejot cauri arī grūtai dzemdību pieredzei, šī ķīmija notiek, tad es jau dzemdību zālē redzu, kā mamma skatās uz to bērniņu, kā iemīlas. Viņas seja staro. Dažkārt, ja dzemdībās nav saņemts iejūtīgais atbalsts, vai sieviete vispār nav gatavojusies, kas dzemdībās notiek. (..) Arī pēc plānota ķeizargrieziena arī mamma gan piedzīvo šo ķīmiju, gan saka, ka es pēc gada apjautu, ka man ir bērns, ka es viņu mīlu, ka esmu māte," atklāj Līga Giniborga.

To, cik ilgi mammai jābūt ciešās attiecībās ar savu bērnu, nevar nomērīt, jo bērns kļūst patstāvīgāks, jo mātei ir jāreaģē uz to. Bet reizēm ir grūtības to novērtēt, atzīst Ginta Ratniece.