Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Bērnu slimnīca darbojas jau 125 gadus, un jubilejai par godu notiek dažādi pasākumi, tostarp 2. oktobrī risināsies zinātniska konference par mūsdienu izaicinājumiem bērnu veselības aprūpē, arī jaunām diagnostikas un ārstēšanas metodēm pediatrijā, sarežģītiem klīniskiem gadījumiem un citiem tematiem. Bet Ģimenes studijā pievēršamies vienam no akcentētajiem tematiem, proti, par bērnu intensīvās terapijas evolūciju - kāpēc kādreiz to varēja uzskatīt par "baigo", bet tagad mediķi to raksturo kā "maigo"? Ar kādām veselības problēmām bērni šobrīd nonāk intensīvajā terapijā un vai tas kaut kādā ziņā spoguļo sabiedrības veselības un arī sociālās problēmas?
Ģimenes studijā analizē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas pediatrs Reinis Balmaks, BKUS Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas vadītāja Arta Bārzdiņa un Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesas priekšsēdētājs, Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes loceklis Aivars Krasnogolovs.
Raksturojot to, ar kādām veselības problēmām bērni nonāk intensīvās terapijas nodaļā, Arta Bārzdiņa atzīst, ka diagnozes ir ārkārtīgi dažādas un laika gaitā ir mainījušās viļņveidīgi.
"Ir mazāks traumatisms, vecāki ir kļuvuši apzinīgāki, ne tik bieži vairs bērni krīt pa logiem, kā tas bija divtūkstošo gadu sākumā, ceļu satiksmes negadījumos smagas galvas traumas ir spēcīgi mazinājušās. Toties nemainīgi ir palikušas infekcijas slimības un tādas, kas kādreiz varbūt bija aizmirsušās un studenti varēja tikai apgūt viņas mācību grāmatās, šobrīd ir atkal pacēlušas galvu," atzīst Arta Bārzdiņa. "Ir daudzas metabolas un ģenētiski iedzimtas saslimšanas, ar kurām mums ir jātiek galā un jāsaprot šīs situācijas, un jāpalīdz bērniem. Protams, ķirurģija, tā nekad nemainīsies, ķirurģiskas lietas būs vienmēr un būs operējami bērni, gan kardioķirurģiski, gan traumatoloģiski. Tā kā tas spektrs tiešām ir joprojām plašs."
Jautāti, kas ir šī brīža aktualitāte Intensīvās terapijas nodaļā, mediķi norada, ka tās ir toksiskās vielas. Daudz vairāk ir tagad, pēc Covid-19, ir gadījumu, kad kāds pusaudzis pārdozējis ķīmiskās vielas. Ne vienmēr pusaudži nonāk slimnīcā, pietiek ar konsultāciju neatliekamās palīdzības nodaļā, bet ir arī smagi gadījumi, kad neizdodas palīdzēt.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X