Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Atzīmējot Starptautisko ģimenes dienu un raidījuma „Ģimenes studija” desmito jubileju, Latvijas Radio organizēja konference „Seši soļi ģimenes mieram un pārmaiņām”. Koncentrētā veidā mēs piedāvājam ieklausīties piecos lieliskos ekspertos, kuri runā par trim jomām, kuras "Ģimenes studijā" varam uzskatīt par tādiem kā trīs vaļiem - par attiecībām, veselību un izglītību.

Vai jaunajiem vecākiem atļauts gulēt? Miega speciāliste Marta Celmiņa stāsta par jauno vecāku miega kvalitāti un neizgulēšanās sekām.

Pētījumā noskaidrots, ka 70% vecāku, kuru bērni guļ slikti, ir depresijas simptomi. Vai jaunie vecāki vispār drīkst izgulēties? Vai arī jāpieņem, ka kvalitatīva miega nebūs vairākus gadus?

 

Mājsēdes riska faktori. Fizioterapeite Elita Salgrāve aicina pievērst uzmanību stājas problēmām, kas var rasties pandēmijas laikā.

Kāds ir nepieciešamais kustību apjoms dienā? Bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadiem - katru dienu 60 minūtes, kombinējot ar muskuļus stiprinošām aktivitātēm trīs reizes nedēļā. Esot ilgstoši ierobežoti, tālu prom no ierastā ritma, strādājot un mācoties no mājām, izteikti mazinās pat ikdienas aktivitāšu apjoms! Sešu mēnešu laikā, atsakoties no fiziskiem vingrinājumiem, viscerālo tauku daudzums palielinās par 8,6 %, kas savukārt palielina risku sirds un asinsvadu slimībām vai pat onkoloģijas attīstībai.

 

Palīdzība jāmeklē arī tad, kad krīze beigsies. Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Gunita Kleinberga skaidro, cik svarīgi ir apzināties garīgās veselības sarežģījumus un meklēt palīdzību arī tad, kad krīze beigsies.

Dažas frāzes kuras uzspridzina pusaudžu smadzenes un vienīgais, ko viņi dzird ir : VIŅI NEGRIB MANI SAPRAST, NAV JĒGA TEIKT, VIŅI TIKAI PAMĀCA VAI NOSODA / AR MANI KAUT KAS NAV KARTĪBĀ / NEESMU GANA SVARĪGS, VĒRTĪGS / VECAKI MANI NEMĪL / ESMU SLIKTS / MUĻĶIS / IDIOTS / NEJĒGA. Tas pusaudzim liek noslēgties un atdalīties no vecākiem vēl vairāk. Ko darīt vecākam? Saruna – ieklausīšanās – pievienošanās – iespējams risinājums.

 

Pedagogs un skolas direktors Aleksandrs Vorobjovs stāsta, kā pieaugušo stereotipi var ietekmēt bērnu karjeras izvēli.

"Eksaktie ir nūģi. Tur visi ignorē veselīgu dzīvesveidu. Tā ir joma tikai ģēnijiem. Tas ir monotons darbs." Eksaktās jomas uzņēmumi ir vieni no aktīvākajiem novatoriem veselīga dzīvesveida popularizēšanā. Ļoti daudzas tehniskās profesijas prasa pacietību, nemitīgu izglītošanos un pieredzes uzkrāšanu.

 

Mūsdienu zināšanu un lietpratības pārbaudījums. Izglītības eksperts Gatis Narvaišs skaidro, kā šis laiks palīdz diagnosticēt un novērst problēmas izglītībā.

Kā izskatās skolēns, kurš patstāvīgi prot mācīties? Un vai skola nav akadēmiska vide, kurā mācās vien no grāmatām? Pandēmija veic diagnostiku 21. gadsimta izglītībai. Šis laiks parāda to, kam jāsagatavo jaunā paaudze.