Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pētījumā par bērnu labsajūtu secināts, ka Latvijai ir viens no starptautiski zemākajiem rādītājiem emocionālā atbalsta saņemšanā ģimenē. Katrs trešais bērns nejūt ģimenes atbalstu, bet katrs piektais – bieži strīdas ar vecākiem. Šie dati apliecina, ka ir nepieciešams pievērst uzmanību tam, lai bērni ir pilnvērtīgi aprūpēti un ģimenē kopā pavadītais laiks būtu kvalitatīvs. Kā to panākt, Ģimenes studijā vērtē psiholoģe Kristīne Balode, vecāku organizācijas Mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, teātra režisors, aktieris Jānis Znotiņš un mamma un pasniedzēja Cirka skolā Madara Garklāva.

„Nav laika ir atruna,” uzskata Inga Akmentiņa Smildziņa, kura atzīst, ka pavada daudz laika kopā ar bērniem. „Kāpēc tava dzīve ir saplānotā tā, ka darbs, hobiji un treniņi aizņem vairāk laika, nekā tavs bērns. To nevar attiecināt uz visām situācijām. Mērķtiecīgi saplānots laiks ir viens, bet ir forši būt ar bērniem kopā. Tas ne vienmēr viegli ir, arī man bērni ir teikuši: Mamma, tu nemāki spēlēties! Kopā būt ir kolosāli un nevajag baidīties būt kopā!”

Arī Kristīne Balode atzīst, ka lielākā daļa mammu nemāk spēlēties un tas viņam vārgi sanāk. Viņa arī bilst, ka mums nevajag daudz, bet svarīgas ir kaut dažas minūtes piederības sajūtai. Bērnam nav nozīme, ko kopā darām un kad kopā darām, viņiem svarīga klātbūtnes sajūta, ka viņi ir sadzirdēti un pamanīti.

Jānis Znotiņš uzskata, ka kopā būšanu var iemācīties un to iemācījies kopā ar sievu un bērnu.

 

Latvijas Bērnu labklājības tīkla veiktajā pētījumā par bērnu labsajūtu secināts, ka Latvijai ir viens no starptautiski zemākajiem rādītājiem ģimenes emocionālā atbalsta saņemšanā. Lai gan pētījumā secināts, ka ģimene ir vide, kur bērni jūtas vislabāk, ir vairāki aspekti, kas ir kā trauksmes signāls: 33 % bērnu bieži jūtas uztraukti, 25 % - nomākti, 40 % - garlaikoti, 23 % - dusmīgi, 23 % - vientuļi, 22 % - bēdīgi. Katrs trešais bērns nejūt ģimenes atbalstu, bet katrs piektais - bieži strīdas ar vecākiem. Šie dati apliecina to, ka ir nepieciešams pievērst uzmanību tam, lai bērni tiek pilnvērtīgi aprūpēti un kopā pavadītais laiks būtu kvalitatīvs, kā arī vai viņi saņem nepieciešamo emocionālo atbalstu no ģimenes, vai netiek atstāti novārtā un vientulībā.

Lai veicinātu vecākus pavadīt vairāk laika kopā ar bērniem, Labklājības ministrijas iniciētā projekta „Maziem mirkļiem ir liela nozīme” ietvaros ir izstrādāts informatīvais materiāls, kurā apkopotas 1000 idejas, kā kvalitatīvi pavadīt laiku ar bērniem.  Šo informatīvo e-bukletu var saņemt ikviens interesents, tas ir brīvi lejupielādējams.