Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Aktrise Sigita Pļaviņa krīzes situācijas uztver kā iespēju. “Koncertprogrammas radās krīzes situācijā, traukus es sāku taisīt krīzes situācijā. Man dzīvē visa labās pārmaiņas, kas ir bijušas, ir notikušas tieši tad, kad nav ko darīt, kad varbūt tevi nenovērtē vai nedod darbu,” atklāj Sigita Pļaviņa.

Ģimenes studijā interesējamies, kādu dzīves pagriezienu Sigitai Pļaviņai piedāvā šī krīze un kā to izdzīvojuši divu bērnu vecāki Agita un Juris Auzas.

Sigitas Pļaviņas melnie trauki un īpašā skumbriju zupas recepte

Aktrise, dziedātāja un podniece Sigita Pļaviņa atzīst, ka pirms daudziem gadiem krīze bijis iemesls veidot dzejas un mūzikas programmas, kā arī kļūt par podnieci, bet tagad krīze ir pamudinājums pilsētas dzīvi nomainīt pret dzīvi laukos, tuvāk dabai.

"Mēs abi esam cilvēki, kam ļoti nepatīk sēdēt mājās visu dienu pie televizora, mēģinājām izdomāt dažādas izklaides - braukt uz mežu staigāt, braukt ar riteņiem. Šobrīd esmu aizrāvusies ar augu pasauli, piemēram, salasīju ievu mizas, lai aplietu ar eļļu un iegūtu brīnišķīgu ķermeņa eļļu, ko lietot pēc pirtiņas, ja patīk ievu smarža," atklāj Sigita Pļaviņa.

Viņa stāsta, ka šajā laikā abi ar vīru sapratuši, ka divistabu dzīvoklis pie jūras ir skaista pērle, tāpēc gribam to pārdot, jo ir jau atraduši mājiņu brīnišķīgā vietā.

"Esmu iekopusi jau mazu dobīti, man jau ir pirmie redīsiņi, salātiņi un dillītes. Ar laiku man varētu būt divi bišu stropi," stāsta Sigita Pļaviņa. "Esmu sasapņojusies, ka man būs 5-6 savas vistiņas."

"Ja cilvēks dara, viņš daudz var izdarīt, tas dzīvē pierādījies vairākkārt," vērtē aktrise. Viņa atsaucas uz savām koncertprogrammām, kas ar laiku kļuva arvien pieprasītākas. Tāpat min par traukiem, kurus iemācījās veidot Bruknas muižā. Tagad jau ir doma būvēt pašiem savu cepli, jo podnieki negrib citu veidotos traukus ņemt apdedzināt.

Par saviem traukiem viņa stāsta, ka nevēlas tos pārdot cilvēkiem, kuri tos nelietos. Arī pati daudz tos lieto. Pārsvarā mājās ir balti un melni trauki, piemēram, zāļu tēju gribas dzert no baltas krūzītes.

Sigita Pļaviņa atzīst, ka ir gatavotāja un iesaka pagatavot skumbriju zupu. Viņa uzskata, ka Latvijā šo zivi īsti nenovērtējām. Aktrisei pašai šo zivi lietot iemācījusi tante, kas dzīvo Jaltā.

Skumbriju zupa

2 litros ūdens iemet 2 lauru lapas, pāris koriandra sēkliņas, krustnagliņas, smaržīgos piparus, melnos piparus, sīpolu ar visu mizu, 3 burkānus, kuri sagriezti palielos gabalos un arī palielos gabalos sagrieztus kartupeļus. Vāra, kamēr dārzeņi mīksti.

Tad pievieno atsaldētu, iztīrītu un lielos gabalos sagrieztu skumbriju. Noputo, pavāra apmēram trīs minūtes. Pasniedz ar sagrieztiem zaļumiem.

Protams, skumbriju var cept.

Auzu ģimenes stāsts par darbu dalīšanu un iecienītā plova recepte

Auzu ģimene no Liepājas Juris un Agita ir vecāki diviem bērniem - Elizabetei, kura šogad absolvē pamatskolu, un Ernestam, kurš vēl apmeklē bērnudārzu.

Agita atkāj, ka panākumu atslēga šajā laikā, strādājot, mācoties un saimniekojot mājās ārkārtas situācijas laikā - darīt to visiem kopā.

Jā, sākumā bija apjukums, kad visi dzīvo divus mēnešus kopā, taču ģimene novērtē šo laiku. tagad jau dzīve sāk atgriezties ierastās sliedēs - vecāki dodas uz darbu, Ernests ir atgriezies dārziņā.

Juris atzīst, ka bija plusi šādai dzīvei mājās- visi trīs dara mājasdarbus, visi trīs gatavo. Bijusi darbu dalīšana, līdz kurai vienkārši nonāca ikdienā. Bet darīt visi visu var, jo prasmes jau bija uztrenētas iepriekš. Darbu dalīšanā ģimenē nav bijusi sveša arī iepriekš. Māju tīra un gatavo gan Elizabete, gan Juris, gan Agita.

Ģimenē ir ēdieni, ko ātri pagatavot. Brokastīs parasti ir ola - vārīta, cepta vai kāda omlete, ko parasti gatavo tētis Juris.

Viena no ģimenes receptēm ir plovs. Tas gan prasa vairāk laika. Pagatavošanas veids adaptēts Elizabetei, jo viņa it kā neēd tomātus un sīpolus.

Mājas plovs

(4-5 personām. Pagatavošanas laiks līdz 3 stundām)

Sastāvdaļas: 600 g cūkgaļas, 2 sīpoli, 3 daiviņas ķiploku, 200 g tomātu, 400 g burkānu, 300 g rīsu. Garšvielas, sāls, pipari.

Pagatavošana: Sarīvē vai samaļ sīpolus, ķiplokus, burkānus un tomātus, katru no sastāvdaļām novieto atsevišķā trauciņā. Sagriež gaļu nelielos gabaliņos.

Uzkarsē pannu un apcep sīpolu un ķiploku masu, kad tā ir apbrūnināta, pievieno burkānu masu un turpina cept, līdz burkāni arī ir sasnieguši brūnu (apceptu) krāsu. Pievieno tomātu masu, kuru turpina sautēt uz pannas pie zemākiem grādiem, pievienojot garšvielas un sāli.

Atsevišķi uzkarsētā pannā apcep gaļu ar pievienotām garšvielām, kad gaļa gatava, pievieno dārzeņu masu un turpina sautēšanas procesu pie vidējiem grādiem.

Uzvāra ūdeni, tajā ievieto rīsus un vāra 15 min., pēc tam nosusina un ieber čuguna “pīlē”, rīsiem pievieno gaļas-dārzeņu masu un visu vienmērīgi samaisa.

Pīlē ielej ūdeni aptuveni 1 cm virs ēdiena. Uzkarsē cepeškrāsni līdz 150 grādiem un pīli ievieto cepeškrāsnī uz 40 minūtēm. Izņemam pīli no cepeškrāsns un ļaujam vēl 30 minūtes ēdienam atelpoties un uzņemt garšas.

Pēc nogaidīšanas ēdiens gatavs pasniegšanai.

Lai labi garšo!