Vai tuvojoties septembrim bērni izlasījuši obligātās vai ieteicamās literatūras grāmatas, kādas ir dažādu skolotāju ieteicamās literatūras izvēles un kā veicināt lasīšanu skolas vecuma bērniem?

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova uzskata, ka bērni ir gan jālūdz lasīt vairāk un arī jāliek viņiem lasīt vairāk, jo bērns var izlasīt ļoti daudz un arī grāmatu ir bezgala daudz.

"Mēs mazlietiņ par tolerantu esam šajā jautājumā, jo bērni lasa par maz," vērtē Silvija Tretjakova. "Kā viņi iegūs labas lasīšanas prasmi: tikai lasot daudz un to, kas viņiem interesē. Jālasa daudz."

Rīgas Centra Humanitārās vidusskolas sākumskolas skolotāja Gita Tamaša-Blekte norāda, ka līdz grāmatu lasīšanai bērnam ceļš ir jāparāda.

"Vispirms mājās ir mamma, kas lasa grāmatu priekšā, tad brīdis, kad viņi lasa kopā ar bērnu grāmatu, un tad jau pienāk skolas gadi, kad skolotājām ir milzīga loma tajā, vai bērns vispār lasīs. Mēs lasām kopā, es daudz lasu bērniem priekšā. Viņiem ļoti patīk klausīties grāmatas, ko lasa skolotājs," atklāj Gita Tamaša-Blekte.

Viņa arī bilst, ka skolēni savā starpā sacenšas par to, kurš būs nākamais, kuram skolotāja ļaus lasīt grāmatu priekšā citiem.

"Bērns nekad nelasīs grāmatu, ja neviens kopā ar viņu to nesāks darīt," vērtē Gita Tamaša-Blekte.

Silvija Tretjakova dalās pieredzē, ka ļoti būtiski ir arī, ka ģimenē bērniem priekšā lasa tētis. 

Lielvārdes bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas bibliotekāre Ilona Misāne, kura ir arī Voldemāra Caunes balvas Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem laureāte, arī ir gandarīta par priekšālasīšanas ideju, ko arī izmanto savā bibliotēkā, lai bērnus ieinteresētu lasīt.

" Ja bērns pēc pirmās klases saņem sarakstu ar kaut kādām desmit milzu grāmatām un viņam visa vasara paiet vecāku uzraudzībā - tagad tev ir jālasa, jālasa, jālasa, man liekas, ka mēs pieaugušie atsitam šo vēlēšanos lasīt. Tur ir darbs kopā ar vecākiem.

Ne visi vecāki ir tik brīnišķīgi, kuri sēž ar bērniem un lasa grāmatu. Ja bērns ir viens pret vienu un zem pātagas, ka tagad ir jālasa, tad diez vai 2. klasē gribēs lasīt. Tur ir ļoti slidens šis ceļš," iebilstot Silvijai Tretjakovai, uzskata Ilona Misāne.

Pieredzē dalās Grēniņu ģimene. Aigars un Aiga Grēniņi audzina divus bērnus, Agijai ir 10, bet Artim 7 gadi, un vecāki var nešaubīgi teikt – mūsu bērni lasa daudz un labprāt. Grēniņi arī piedalās šovasar notiekošajā grāmatu lasīšanas maratonā “Grāmatons”.