Latvijā vienmēr bijušas mazas ģimenes, neskatoties uz stāstiem, ka "manai vecvecmammai bija septiņi bērni". Kā mainījusies ģimene Latvijā simts gados? Ģimenes studijā pāršķirstām fotogrāfiju albumu „Latvijai 100” kopā ar tā autoru Pēteri Apini un sociālantropologu Robertu Ķīli.

Pēteris Apinis stāsta, ka viņa doma ir bijusi izveido šo albumu kā ģimenes albumu, bet neatkārtoties, savākt dažādas bildes, neatkārtot cilvēkus, neatkārtot lietas.

"Tas ir stāsts par ģimenēm dažādos novados. Bija uzdevums aizbraukt uz katru pagastu, katru novadu, katru pilsētu," bilst Pēteris Apinis.

Roberts Ķīlis salīdzina ar Apiņa veikumu ar Krišjāņa Barona vākumu, kas savulaik staigājā un vāca tautasdziesmas. Pēteris Apinis atklāj, ka viņa vecāsmammas brālēns bijis komponists un folkloras vācējs Emilis Melngailis, kas ar velosipēdu brauca un vāca melodijas.

Roberts Ķīlis arī skaidro, ka Ir sajūta, ka latviešu ģimenes kādreiz bijušas lielas, bet statistika liecina, ka Latvijā vienmēr bijušas mazas ģimenes ar vidēji 3,5 bērniem.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pārstāve Astrīda Burbicka stāsta par virtuālo albumu Latvijasgadsimts.lv, kur katrs var pievienot savu stāstu.