Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Nesen pieņemti grozījumi Civillikumā nosaka, ka no 2024. gada jūlija slēgt laulību varēs arī bez liecinieku klātbūtnes. Kāpēc šādas izmaiņas bija nepieciešamas, vai tas nozīmē, ka varēsim arī sagaidīt vairāk laulību reģistrāciju un kāzas? Kāda ir vedēju loma kāzās agrāk un šodien un kādas ir aktuālās precību tendences? Ģimenes studijā diskutē Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere, kāzu vadītājs un dažādu pasākumu organizators Artūrs Gailītis un sociālantropologs, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Klāvs Sedlenieks.

Solvita Saukuma-Laimere skaidro, ka šobrīd likums nosaka, ka laulībās jāpiedalās diviem pilngadīgiem lieciniekiem. Par iespējamām izmaiņām diskutēts jau agrāk, ka būtu vērts no šīs obligātās prasības atteikties

"Šobrīd mēs īsti neredzam tādu juridisku pienesums šim liecinieki institūtam. Varbūt vēsturiski tam ir bijusi juridiska nozīme, kaut vai tāpēc, lai kaut kādos brīžos apliecinātu tiešām, ka laulība ir notikusi. Vai arī laulība notikusi pēc brīvas gribas, tā teikt, labticīgi. Šobrīd lieciniekam vairāk ir tāda simboliska nozīme. Tā ir tāda kā skaista paraža, tradīcija, mēs, protams, negribam pilnībā atteikties no šī institūta. Mēs ļaujam cilvēkam pašam izvēlēties," norāda Solvita Saukuma-Laimere.

No nākamā gada pirmā jūlija, ja cilvēks vēlas, viņš varēs noslēgt laulību arī bez lieciniekiem, bet, ja vēlēsies, varēs pieaicināt ne vairāk kā divus pilngadīgus lieciniekus.