Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Pavasarī Valsts kontrole ziņoja, ka bērniem ar autisma diagnozi piešķirtie vairāki simti tūkstoši eiro nav izlietoti paredzētajiem mērķiem, bet pārdalīti un tērēti citur. Tikmēr sabiedrība ziedo, bet ģimenes pauž neizpratni, kāpēc viņiem atkal jālūdz līdzcilvēku palīdzība. Situāciju un tās nākotnes prognozes skaidrojam Ģimenes studijā. Diskutē Valsts kontroles padomes locekle Maija Āboliņa, Bērnu slimnīcas fonda un Pusaudžu resursu centra valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa, Veselības ministrijas Veselības aprūpes organizācijas nodaļas vecākā eksperte Rimma Beļikova un mamma bērnam ar tautiskā spektra traucējumiem, centra "Solis augšup" viena no dibinātājām Elīna Augustinoviča.
Pēc Nacionālā veselības dienesta datiem 2019. gadā Latvijā bija 2360 bērni ar autiskā spektra traucējumiem vai aizdomām par autismu. Gadu gaitā bieži izskanējušas ziņas un arī Ģimenes studijā esam runājuši par grūtībām, ar ko jāsaskaras ģimenēm, kurās aug bērni ar autiskā spektra traucējumiem. Daudzkārt dzirdēts, rindas pie speciālistiem garas, trūkst speciālistu, trūkst līdzekļu ārstniecības un rehabilitācijas pakalpojumiem. Arī Ministru Kabinetā psihiskās veselības aprūpes organizēšanas uzlabošanās plānā ir norādīts, ka bērniem ar autiskā spektra traucējumiem veselības aprūpes pakalpojumi nav pieejami sistemātiski un pieejamība ir ierobežota.
Savukārt Veselības ministrijas valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana bērniem ar autiskā spektra traucējumiem 2022. gadā bija noteikta kā prioritāte un tam piešķirti vairāk nekā 840 tūkstoši. Taču Valsts kontrole, izvērtējot finansējuma izlietojumu, atklājusi būtiskas neatbilstības. Tikmēr bērni ar autiskā spektra traucējumiem turpina saņemt pakalpojumus, kurus nodrošina ar ziedotāju atbalstu. Kāpēc izveidojusies šāda situācija?
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X