Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vai bērniem jāmaksā par palīdzēšanu mājas darbos un labām sekmēm skolā, Ģimenes studijā uzklausām bērnu, viņu vecāku un speciālistu viedokli šajā jautājumā. Raidījuma viesi: grāmatas "Naudiņš mācās saprast naudu" autore Kristīne Vilcāne, Swedbank finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons un pusaudžu psiholoģe Dace Bērziņa. Ierakstā uzklausām arī Rīgas ielās sastapto pusaudžu domas par to, kādi darbi mājās jāveic tāpat, par kuriem tomēr gribētos saņemt samaksu.

Kristīne Vilcāne atklāj, ka savā ģimenē pieņēmusi lēmumu, ja ir kāds darbs, par kuru maksā kādam no malas, tad par tā veikšanu var maksāt arī bērnam, bet kārtīgu māju, tīrus traukus uztur visi kopā. Bērni par šo vienošanos zina un neprasa samaksu, piemēram, par zāles nopļaušanu pagalmā.

Reinis Jansons atklāj, ka viņa sajūta ir līdzīga, gribas bērnam sapratni par naudas pelnīšanu iedot pēc iespējas ātrāk, bet negribas nokļūt situācijā, ka bērns saka: es tev palīdzēšu, ja tu man maksāsi. Par darbiem, par kuriem maksā citam, tu vari maksāt arī bērnam. Vienkārši par palīdzību, par kārtības nodrošināšanu savā mājsaimniecībā maksāt nebūtu pareizi.

Dace Bērziņa arī uzskata, ka nevar viennozīmīgi atbildēt – maksāt par darbiem, vai ne. Kritērijs ir atkarīgs no katras ģimenes rocības, ja arī mājās ģenerāltīrīšanai vai logu mazgāšanai algojam kādu no ārpuses, tikpat labi varam algot bērnu, kurš ir sasniedzis tādu vecumu, ka viņš to var kvalitatīvi izdarīt. Jautājums, vai bērnam maksāt tikpat, cik kvalificētam speciālistam, kas to būtu veicis.