Aizvien vairāk bērnu konstatē ortodontijas problēmas. Kādi ir biežākie nepareiza sakodiena veidošanās cēloņi un cik liela loma tajā ir pastāvīgai bērna elpošana caur muti, Ģimenes studijā iztaujājam Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Ortodontijas katedras vadītāju asociēto profesori Gundegu Jākobsoni un RSU Stomatoloģijas institūta audiologopēdi Jogitu Kupču.

"Mūsdienās cilvēki daudz vairāk vēršas pie ortodontiem. Pieprasījums pieaug. Daudz nāk arī pieauguši," norāda Gundega Jākobsone.

Viņa norāda, ka arvien vairāk cilvēki pievērš vērību zobu izskatam, tas ir arvien nozīmīgāk, lai veidotu sociālo komunikāciju, arī karjeru. Vecāki līdz ar to cenšas saviem bērniem nodrošināt zobu korekciju.

Ārstēšana ir par maksu un dārgu, un iespējams cilvēkiem ir vairāk līdzekļu, lai to atļautos.

Nepareizu sakodienu veicina māneklīša ilgstoša lietošana, nepareiza elpošana, kas ir elpošana caur muti, nepareiza runāšana. Par māneklīša un pudelītes lietošanu bērniem, būtisks ir ilgums intensitāte un biežums.

Speciālistes norāda, ka knupītis un pudelīti būt norma bērnam līdz gada vecumam. Citas vadlīnijas rosina skatīties, vai vispār nepieciešams lietot knupīti.