24 gadus vecais Jānis Kalniņš (attēlā) audzis bērnu namā un tagad meklē savu asinsradinieci māsu, kuru pēdējo reizi redzējis savā bērnībā maziņu guļam gultiņā. Latvijas Radio, vēloties palīdzēt Jānim atrast māsu, skaidro, kāpēc cilvēki meklē un kā atrod piederīgos, ar kuriem ceļi šķīrušies, un kādi ir dažādie ceļi, lai radinieki, kuru ceļi dažādu iemeslu dēļ kādreiz šķīrušies, satiktos. Raidījuma Ģimenes studija viesi: Labklājības ministrijas pārstāve Ivita Krastiņa, privātdetektīvs, brīvprātīgais, kurš palīdz meklēt citiem savus radiniekus, Mārtiņš Ziebergs un sociālantropologs Rīgas Stradiņas Universitātes docents Klāvs Sedlenieks.

 

Jānis sākumā audzis bērnu namā, pēc tam viņu uzaudzinājusi aizbildne, kas kļuvusi par īstu omīti. Pēc omītes Birutas nāves viņš nolēmis atrast savu māsu Sintiju. Jāņa māsai Sintijai Kalniņai varētu būt 16 – 17 gadu, un iespējams viņa dzīvo tajā pašā Liepājas bērnu namā, kur dzīvojis arī viņš. Līdz šim puisis to darījis pats, bet pagaidām bez panākumiem. Latvijas Radio Jānim sniedz padomu, kā uzrakstīt iesniegumu un vērsties Bāriņtiesā, lai mēģinātu iet oficiālo meklēšanas ceļu. Jānis vēlas atrast savu asinsradinieci, savu māsu, ko bērnība redzējis guļam maziņu gultā. Sižetā Jānis stāsta, cik svarīgi viņam atrast māsu un kas līdz šim izdarīts.

Vēstule ir jāraksta tai bāriņtiesai, kas savulaik pieņēmusi lēmumu par Jāņa izņemšanu no ģimenes. Sākotnēji, šķiet, runa ir par Liepāju, jo Jānis bija ievietots šīs pilsētas bērnu namā, taču vēlreiz noklausoties pirms pieciem gadiem Latvijas Radio fiksētu sarunu ar Jāņa omīti Birutu, izskan Kazdangas vārds, ka puisis nāk no turienes. Tāpēc iesniegumu ar informācijas pieprasīšanu par māsu adresējam Aizputes bāriņtiesai, kurā ietilpts šis pagasts. 

Starp citu šādi Jānis var arī noskaidrot vairāk par saviem īstajiem vecākiem, taču šobrīd Jānis lūdz to nedarīt. Pagaidām tam nav gatavs. Viņš neiebildīs, ja pēc raidījuma izskanēšanas varbūt paši vecāki uzmeklēs Jāni, bet viņš šobrīd pats nevēlas meklēt.

Vēstule ir nosūtīta un tagad atliek gaidīt iespējamās ziņas par Sintiju Kalniņu. Sociālajos tīklos ar šādu vārdu un uzvārdu attiecīgā vecumu ir aptuveni 13 jaunietes. Dažas Jānis uzrunājis, daļa nav atbildējušas, kādas bijušas asas. Tomēr visā šajā stāstā ir vēl kāda lieta - informāciju par māsu Jānis saņems tikai tad, ja meitene nebūs adoptēta. Šo likuma niansi tagad zina arī Jānis, taču nākotnē māsu plāno meklēt arī pie šādiem nosacījumiem.