Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Arkārtas situācijas laikā daudzi strādā no mājām. Kā ievērot darba un ģimenes dzīves līdzsvaru šobrīd un vai pandēmija nojaukusi trauslās robežas dzimumu līdztiesības ievērošanā mājas pienākumu veikšanā? Ko darīt, ja situācija ieilgst un tā rada diskomfortu visiem, vērtē trīs bērnu mamma klīniskā psiholoģe, psihoterapeite Līga Bernāte, pieredzē par ģimenes ikdienu šajā laikā dalās piecu bērnu mamma Zane Gaisa un divu bērnu tētis Mārtiņš Buls.

Vis trīs raidījuma viesi atzīst, ka svarīgs ir līdzsvars, kādi darbi jāatliek uz vēlajām vakara stundām, kādi varbūt vispār jāatceļ, atsakoties no perfekcionisma, tāpat svarīga ir sadarbība starp abiem vecākiem ģimenē, ja vienam ir vairāk darba, par bērniem un mājas darbiem rūpes uzņemas otrs.

Rīgas Stradiņa Universitātes maģistra studiju programmas "Sociālā antropoloģija" lektore un pētniece Diāna Kiščenko norāda, ka ģimenes, kas stāstīja par savu ikdienu, var teikt, ka ir priviliģētas un progresīvas, jo viņām ir gan finanšu, gan laika resursi, lai menedžētu savu mājas un darba dzīvi. Pētījumi par sabiedrību kopumā rāda citu ainu.

“Šis laiks tomēr izceļ un pastiprina nevienlīdzības sabiedrībā, tajā skaitā dzimumu nevienlīdzību, kas pastāv attiecībā uz mājas darbiem, bērnu pieskatīšanu un mācīšanu,” skaidro Diāna Kiščenko.

Kiščenko min, ka 20. gadsimts, kad sievietes vairāk iekļāvās darba tirgū, radījis jedzienu par otro maiņu sievietēm, kuras pēc darba vēl gādā par mājas soli.

“Domājot par šo laiku un arī uzklausot mammu stāstus, man radās iespaids, ka pandēmija radījusi sievietēm trešo maiņu, jo viņām līdzās visiem iepriekš minētajiem darbiem, ir jāvada bērnu mācīšanas process un jāiesaistās bērnu mācību procesā,” atzīst Kiščenko.

Viņa nenoliedz, ka ir ģimenes, kur tēvi aktīvāk iesaistās ģimenes ikdienā, bet jautājums, cik šāda veida prakse un lomu sadalījums būs noturīgs.

“Uz šo brīdi tas strādā, bet jāatceras, ka šī ir krīze un krīzes menedžments ģimenē. Krīze pieprasa mobilizēt dažāda veida resursus – laika, finanšu un citus. Varbūt šobrīd tēvi iesaistās, ja viņiem ir šāda iespēja strādājot no mājās kļūst par vienlīdzīgākiem partneriem mājas darbos. Jautājums un pētījumi rādīs, vai tas saglabāsies kā lūzuma punkts dzimtas un dzimumu lomu kontekstā,” skaidro Kiščenko.

Latvijas Universitātes Komunikācijas studiju nodaļas asociētā profesore Marita Zitmane atzīst, ka satraucoši ir tas, ka runājām par mammām, kurām jātiek ar visu galā, nevis par vecākiem.

“Es būtu mazāk optimistiska uz to, ka šī jaunā realitāte kaut ko mainīs,” bilst Zitmane. Arī viņa min, ka vecāki, kas raidījumā runāja par darba un ģimenes dzīves līdzsvaru ir labie gadījumi. Pētījumi liecina, ka tā nav lielākā daļa, pat izteikti mazākā daļa.