Šoreiz dodamies uz Saldu ciemos pie rakstnieces Ievas Samauskas ģimenes. Ieva ir viena no ražīgākajām latviešu autorēm tieši bērniem. Kopā ar vīru Maratu un meitu Kristu Betiju viņi jau pirms vairāk nekā 10 gadiem pārcēlušies prom no Rīgas un mīt Ievas dzimtajā Saldū. Tiesa, Betija gan vecāku mājas ir gandrīz pametusi, jo šobrīd jau studē un arī viņa raksta. Ģimene ir aktīvi praktizējoši kristieši, ar labpatiku rosās dārzā un teic, ka mazpilsētas dzīve viņus visnotaļ apmierina. 

Marats, iepazīstinot ar sevi, bilst, ka ir vīrs bārdu, sirmu galvu, kurš bērnībā varbūt gribējis būt salavecītis. Palēnām tuvojas tam.

Viņš stāsta, ka ilgus gadus strādājis reklāmā, lai gan izglītību ieguvis tehniskā jomā - ir optiķis. Savulaik sadarbojies arī mūziķi Niku Matvejevu. Tagad, dzīvojot Saldū, jau vairākus gadus strādā attālināti, rakstot gan reklāmas tekstus, gan scenārijus, sadarbībā ar Vides filmu studiju.

"Man uzticēja dievnama atslēgu, esmu baznīcas saimnieks Saldus Sv. Jāņa draudzē. Un vēl esmu Kristīgā radio mājaslapas administrators, Dievs iedeva tādu darbiņu," stāsta Marats.

Ieva papildinot atklāj, ka bērnībā gribējusi būt aktrise, bet ir precējusies ar aktiera dēlu. Pēc profesijas ir žurnāliste, bet pēc aicinājuma - raksta grāmatas bērniem.

"Tas ir tāds Dieva brīnums, kā līdz tam nonācu," bilst Ieva.

Tāpat Ieva kalpo Saldus Sv. Jāņa draudzē, dzied baznīcas korī. Ir mamma brīnišķīgai meitai, arī brīnišķīgiem rūķīšiem un 30 grāmatām.

Krista Betija studē tulkošanu un valodu tehnoloģiju, ir tulkojusi grāmatas un arī pati sarakstījusi grāmatu bērniem. Viņa bilst, ka nav tik daudz iespaidīgu lietu, ko pastāstīt.

Ieva stāsta, ka bērnībā daudz lasījusi un sapņojusi, ka viņa arī tā varētu - rakstīt grāmatas, bet nav domājusi, ka būs rakstniece. Jau strādājot žurnālistikā, šo to rakstījusi bērniem. Lai pieņemtu izšķirošo lēmumu, aizgājusi pie astrologa pēc padoma. Konkrētu padomu astrologs nav devis, bet minējis, ka, bērnu gaidot, būs spontānais aborts. Šis paredzējums darījis daudz trauksmaināku gaidību laiku, Ieva pierakstījusi savas sajūtas dienasgrāmata, kas pēc tam apkopotas grāmatā "Starp diviem sirdspukstiem".

"Kad Betija bija piedzimusi, man sāka nākt daudz dzejoļu," atklāj Ieva. Tos savukārt Inese Zandere apkopojusi grāmatā "Kā uzburt sniegu". Tad jau idejas sekojušas cita citai un pieņemts arī lēmums pamest darbu žurnālistikā.

Šobrīd iznākušas ir 30 Ievas Samauskas grāmatas, uzrakstītas ir daudz vairāk. 

Krista Betija ir uzaugusi ar mammas grāmatām un arī stāstiem, kas nav pieredzējuši publikāciju.

"Man ļoti patika mammas stāsti, kas pat nav uzrakstīti, tos viņa stāstīja man," bilst Krista Betija.

Ieva atzīst, ka viņas grāmatas augušas līdz ar Betiju.

Krista Betija šobrīd raksta savu otro grāmatu, ko iecerējusi kā pusaudžu detektīvu. Savukārt "Kima - mana neveiklā dzīve" sākusies kā savu neveiklo notikumu atveidojums komiksos. Abi vecāki "piespiesti" izlasīt darbu un atzīmēt ne pārāk labās un dīvainās lietas.

"Viņi bija spiesti tur piedalīties," atzīst Krista Betija.

"Abpusējs process, kad  es rakstu, arī dodu Betijai izlasīt, arī lūdzu izlasīt vīram. Es viņu saucu par Gaismas staru, man liekas, ka viņam ir Dieva dota dāvana saredzēt būtisko, ko es nepamanu. Viņš māk trāpīgi pateikt, kas tur pietrūkst vai ir lieks. Tāpat arī Betija no sava skatupunkta ir ļoti palīdzoša," papildina Ieva.

Runājot par aktuālo jautājumu, vai bērni mūsdienas lasa, Marats vērtē, ka bērns lasa, ja atklāj grāmatu, un atsaucas uz sarunu ar bibliotekāri, kura teikusi, ka īstā lieta ir iedot īsto grāmatu īstajā brīdi, tad tas bērns nāk vēl un vēl. Ja viņš trāpa uz neīsto grāmatu, vairs nenāk un sēž savā viedierīcē.

Ieva rāda arī citus savus radošos veikumus, kas nav grāmatas. Viens no tiem ir mazie adītie rūķīši, kas pie viņas atnākuši jau pirms daudziem gadiem, kad tiešām zaudējusi bērniņu gaidību laikā. Iepriekš adītie rūķīši daudz dāvināti arī pansionātiem, bērnunamiem. Šobrīd rūķīši kopā ar Dieva vārdu ir neliela ģimenes dāvana.