Ģimenes studijā tiekamies ar Rudzīšu ģimeni no Ogres. Abu vecāku – Rinalda un Evijas – darba gaitas saistītas ar izglītības sistēmā ritošajiem pārmaiņu procesiem, Rinalds rīko pedagogu konferences "Skola 2030" ietvaros, bet Evija nupat uzsākusi strādāt platformā "Edurio", kas nodarbojas ar atgriezeniskās saites stiprināšanu starp skolotājiem, skolēniem un viņu ģimenēm. Viņu ģimenē aug trīs bērni – Alise (13), Kate (10) un Miks (5). Abi jaunākie apmeklē Ikšķiles Brīvo skolu, bet lielā māsa nupat uzsākusi mācības Ogres 1. vidusskolā.

Evija vērtē, ka šis ir interesants laiks, kurā ir daudz jaunu sākumu – viņa ir sākusi strādāt jaunā darbā - platformā "Edurio", kas mēģina panākt to, lai skolas jēgpilni uzdotu jautājumus vecākiem, skolēniem, skolotājiem. Un atbildes pēc tam izmantotu skolas darba uzlabošanā.

„Liekas vienkārši un pašsaprotami, bet realitātē tas reizēm nav tik veiksmīgi,” stāsta Evija.

Otrs sākums ir vecāku veidota skola Ogrē.

„Vēl viens jauns sākums - mēs esam Ogrē esam savākušies vairākas ģimenes, kas grib veidot savu skolu, esam izsapņojuši sapni par savu Valdorfskolu. Pie tā čakli strādājam. Esam apņēmības pilni,” atklāj Evija.

Rinalda ikdiena ir saistīta ar projektu „Skola 2030”, kur viens no pienākumiem ir vadīt mācības skolotājiem, otrs izaicinājums - organizēt projekta konferences. Rinalds atzīst, ka daļa skolotāju ir uzbūvējusi lielu sienu un pārmaiņas pieņem negribīgi.

„Ar laiku pretestība mazinās. Ar laiku skolotāji atskārš, kāpēc kādu lietu ir apguvuši, kāpēc tas ir piedāvāts un kā to izmantot mācību procesā. Mēs parādām principus un skolotājiem ir jāiet uz skolu un jāmēģina. Pats saprot, kas no tā der vai neder,” savu darbu raksturo Rinalds.

„Cilvēkiem vienmēr ir pārmaiņas grūti pieņemt, un šīs ir milzīgas pārmaiņas, bet vajadzīgas,” atzīst Evija.

Saviem bērniem Rudzīši ir izvēlējušies Ikšķiles Brīvo skolu. Tiesa, Alise jau mācības šajā skolā pabeigusi un pirmo gadu mācās lielajā skolā – Ogres 1. vidusskolā. Viņa atzīst, ka iedzīvoties bijis viegli, jo tur ir vairākas draudzenes un arī mācības patīk.

Līdztekus sarunai par jauniem sākumiem un katram bērnam piemērotu skolu, Rudzīšu virtuvē top arī Mika iecienītā „Saules zupa” un ceptu ābolu deserts.

Saules zupa

Nomizo un palielos gabalos sagriež ķirbi, liek katlā un sautē. Kad ķirbis mīksts, tam pievieno apceptus sīpolus un masu pārliek blenderī, samaļ. Pēc tam visu pārlej atpakaļ katlā, papildina ar saldo krējumu, var pievienot arī kariju vai citas garšvielas pēc savas gaumes.

Zupu pasniedz pārkaisītu ar apceptām ķirbju sēklām un grauzdētu maizi.

Cepti āboli ar saldējumu

Ābolus sagriež daiviņās, izkārto uz cepamās plāts pārkaisa ar cukuru un kanēli, cep cepeškrāsnī, kamēr mīksti. Pasniedz ar saldējumu.