Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pašvaldības arī tagad ārkārtas apstākļos turpina nodrošināt ar pusdienām bērnus, kuri nāk no maznodrošinātām, trūcīgām vai daudzbērnu ģimenēm. Ir pašvaldības, kur bērni tiešām ikdienu saņem siltas pusdienas, ir ģimenes, kuras saņem pārtikas pakas, ir pašvaldības, kuras ģimenēm izsniedz veikalu norēķinu kartes pārtikas iegādei.

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa stāsta, ka Kuldīgā līdz ārkārtas situācijai nodrošināja brīvpusdienas skolēniem no 1. līdz 12. klasei un arī bērnudārzniekiem.

Vecāki norādījuši, ka svarīgi, lai bērns paēd siltas pusdienas un tas atvieglo ikdienas soli viņiem.

Novadā ir vairāk nekā 3000 bērnu. Silto pusdienu piegāde sākta pakāpeniski, vispirms piegādājot pusdienas trūcīgām, maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm. Kad tas izdevās, lēma piedāvāt arī pārējiem bērniem, kuru ģimenes pieteicās.

Pusdienās pamatā ir silts otrais ēdiens un vēl kāds kārums saldajā. Ēdiens top divu skolu virtuvēs, tā dodot darbu arī skolu tehniskajam personālam. Izvadāšanā ir iesaistītas vairāk nekā 20 ekipāžas. Vienreiz lietojamais trauks un degviela uz porciju ir ap 20 centiem. Pašām pusdienām rēķina 1.40 eiro kā līdz šim. Pilsētā ir izveidota loģistikas ķēde un saplānoti maršruti. Pagastos iesaistās pagastu pārvaldes ēdiena piegādē.

Valmieras Izglītības pārvaldes vadītāja amata pienākumu izpildītāja Solvita Andžāne skaidro, ka arī Valmierā nodrošina siltu pusdienu piegādi skolēniem. Izvēle par labu siltām pusdienām veikta, lai vecākiem būtu mazāk laika jāvelta ēdiena gatavošanai šajā laikā. Tā arī pašvaldība atbalsta skolu ēdinātāju.

Parastā mācību procesa laikā Valmiera nodrošina brīvpusdienas visiem skolēniem no 1. līdz 6.klasei, kas mācās pilsētas skolās, neatkarīgi no dzīvesvietas. Šobrīd ir veikta aptauja un sākotnējais pieteikumu skaits bijis tikai 100, pēc otrās aptaujas šobrīd siltas pusdienas saņem vairāk nekā 1900 skolēnu, arī tie, kas dzīvo kaimiņu novados, ne pašā Valmierā.

Alūksnes novadā piegādā pārtikas pakas. Stāsta divu bērnu mamma Dace Brīdaka-Kalniņa.

Ja Kuldīgā un Valmierā izvēlas piegādāt siltas pusdienas, bet Alūksnes novadā pārtikas pakas, tad Rīgā tās ir veikalu kartes pārtikas iegādei maznodrošinātām, trūcīgām vai daudzbēnru ģimenēm. Kāpēc izvēlēts šāds risinājums, skaidro Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Kristīne Graudumniece.

Veikalu kartes ar ierobežojumiem, ļauj arī nopirkt svaigus produktus, bet nevar izkontrolēt, vai visu atvēlēto naudu neiztērē čipšiem. Rīga atbalstu sniedz bērniem, kas mācās gan pašvaldību, gan privātajās izglītības iestādēs, gan bērnudārzniekiem, gan 1. - 12.klašu skolēniem. Kopumā tiem ir ap 15000 bērnu.

Par Rīgas atvēlēto palīdzību stāsta četru bērnu mamma Laura Valtere. Lai arī trīs viņas bērni ir skolēni, bet viens apmeklē bērnudārzu, naudas kartes saņemtas tikai divu bērnu atbalstam. Mamma pieļauj, ka tas tāpēc, ka viens bērns skolā mācās Liepājā, bet otrs - tālmācības vidusskolā.

Vai vajadzētu atbalstu sniegt visiem bērniem pašvaldībā un vai tas ir iespējams, vērtē Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāves Antuāna Kalvišķe un Ruta Klimkāne.