Epidemioloģiskā situācija Latvijā neuzlabojas un arvien vairāk skolēnu nonāk attālināto mācību režīmā un šajā laikā skolas pusdienu vietā tiek nodrošinātas pārtikas pakas, bet to sastāvs ir ļoti dažāds un nereti ir neatbilstošs veselīga uztura priekšrakstiem. Kam vajadzētu būt bērniem domātajās pārtikas pakās, plašāka saruna Ģimenes studijā. Sarunā piedalās vecāku organizācijas Mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciāliste Olga Ļubina un Latvijas izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāve Ilona Dreimane.

Inga Akmentiņa-Smildziņa pauž, ka šim jautājumam pievērsās jau pavasarī, aicinot pašvaldības vērtēt paku saturu. Sākoties jaunajam mācību gadam, vecāki sūtīja attēlus ar veselīga uztura principiem neatbilstošu pārtikas paku saturu. Tāpēc šī saruna rudenī publiski tika turpināta.

Olga Ļubina norāda, ka, pārskatot pusdienu paku piedāvājumu, jāsecina, ka tas neatbilst veselīga uztura pamatprincipiem. Skolu pusdienu piedāvājumu kontrolē, lai būtu kvalitatīva pārtika, bet izrādās, ka noteikumi neattiecas uz pusdienu paku piedāvājumu. Tomēr ir pašvaldības, kuras atrada iespējas izveidot labus piedāvājumus, bet ir arī pēc uzturvērtības ļoti nabadzīgas pakas.

Olga Ļubina nosauc paku ar nepiemērotu sastāvu –  gatavais kartupeļu biezeņa pulveris, pupiņu konservi, gaļas konservi, saldināti piena produkti, saldinātas brokastu pārslas. Viņu pārsteidzis, ka pakā bijis kartupeļu biezeņa pulveris. Uzteicami, ja pakā būtu kartupeļi, burkāni, āboli, olas, pilngraudu auzu pārslas, piens.

Ilona Dreimane  uzsver, ka nav normatīvie akti, kas regulētu pārtikas paku saturu, tāpēc ar paku saturu cenšas veidot atbilstošo MK noteikumiem, kas nosaka pusdienu piedāvājumu skolā. 

"Jāatceras – tā ir pusdienu pārtikas paka vienam bērnam tam dienu skaitam, kādu noteikusi konkrētā skola vai pašvaldība. Vienai dienai sagatavot veselīgu pārtikas paku ir neiespējami," norāda Ilona Dreimane.

Jo ilgākām laika periodam jānodrošina pārtikas paka, jo vieglāk to ir komplektēt.

Tāpat jāņem vērā paku loģistiku, tās skolā reizēm glabājas vairākas, kamēr vecāki atnāk pakaļ. Līdz ar to atsevišķi produkti var sākt bojāties, tāpēc pakās iekļauj produktus, kam nav nepieciešams temperatūras režīms.