Ģimenes studijas ceļš ved uz Pāvilostu. Tur dzīvo Jansonu ģimene. Kaut arī Rolfs izaudzis Rīgas centrā, bet Ingrīda ir no Ogres, Pāvilostas vilinājums bijis tik liels, ka viņi jau daudzus gadus tur dzīvo. Pāvilostā dzimušas abas viņu meitas - Hanna un Līva. Ģimene iegādājusies vecāko māju pilsētā un viņu bizness ir arī viņu vaļasprieks - Rolfs piedāvā iespēju izlaivot apkārtnes upes, bet Ingrīda tur rūpi par rotu biznesu - tās top no jūrā atrastiem dārgumiem.

Ar laivu iznomāšanu Rolfs nodarbojas jau vairāk nekā 20 gadus. "Tas vienkārši patīk, arī pašiem patīk laivot un ceļot," atklāj Rolfs.

Ingrīda smej, ka paši laivo tad, kad beidzas sezona, tas ir no septembra. Kopā ar vecākiem laivo arī abas meitas. Laivojot četratā, mamma ir izklaidētāja meitām, bet tētis airē laivu. 

"Izklaides ir sākot ar našķiem un beidzot ar rotaļām, bet uz priekšu mēs tiekam," Ingrīda

Apkārtnes upes Durbi un Tebru, arī Rīvu, ko Rolfs, dēvē par, iespējams, skaistāko mazo upi Latvijā, arī paši kopā ar draugiem uztur, tīra pēc ziemas no sakritušiem kokiem, lai ir brīvs ceļš laivošanai.


"Ļoti skaisti ir rudens laivojumi, kad saule ir slīpa un ainava iegūst jaunas šķautnes un gaismas reljefs parādās citāds," atklāj Rolfs.

Laivot Jansonu ģimene dodas arī uz kalnu upēm ārpus Latvijas, iecienījuši viņi ir Slovēnijas Alpus. Savukārt ceļojot pa Latviju vai Igauniju, Jansoni ceļo bez ērtībām, nekad nepaliek viesu mājās, bet teltī vai savā busiņā.

Jūra, kuras krastā mīt Jansonu ģimene, ir iedvesmas avots otram darbības  veidam - rotām no visa, ko izskalo jūra. Ziemā viņi staigā regulāri gar krastu, parasti to dara Ingrīda kopā ar lielo suni Gastonu un vāc visu, ko var izmantot.

Jautāta par pārsteidzošākiem atradumiem jūras krastā, Ingrīda bilst, ka šobrīd vairs neparko nebrīnās. Ir prieks atrast, piemēram, sarkankoku, vecu kuģa detaļu. Dzintaru vākšana ir kā zelta drudzis.

Ingrīda un Rolfs arī sarunā atklāj, ka ir iedzīvoties Pāvilostā un kaut nedaudz kļūt par savējiem. 

"Kad pāvilostnieki saprata, ka mēs paliekam arī pa ziemu, tad tās sirdis uzreiz bija vaļā, gandarīts Rolfs.

Gadiem ejot, viņi ir iepazinuši kurzemnieku dzīves uztveri.