Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Latvijā aptuveni ceturtai daļai bērnu konstatē redzes problēmas. Kā vecākiem agrīnā vecumā pamanīt bērnu redzes problēmas, kā redzi ietekmē ilgās stundas pie datora attālinātās mācīšanās laikā un vai datora brilles var palīdzēt nosargāt bērnu acu veselību attālinātās mācīšanās laikā, skaidrojam Ģimenes studijā.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību klīnikas vadītāja Sandra Valeiņa norāda, ka vecākiem bērna pirmajā dzīves gadā jāpievērš uzmanība bērnu actiņām, vai kaut kas nav tā, kā vajadzētu būt.

Lai arī tās ir retas slimības, ārste atzīst, ka nopietnākās problēmas, kurām jāpievērš uzmanība, ir iedzimta katarakta, glaukoma un acs audzējs - retinoblastoma. Pārējās problēmas var ārstēt un labot arī vēlāk konstatētas.

Redzes zinātniece, Latvijas Universitātes profesore Gunta Krūmiņa skaidro, ka ir vairāki faktori, kas ietekmē tuvredzības veidošanos bērnam.

  • Viens ir darbs tuvumā, kas ir daudz pētīts ne tikai saistībā ar viedierīcēm, bet arī bērniem, kas agrāk daudz lasīja grāmatas.
  • Jaunākie pētījumi parāda, ka bērniem ir  vajadzīgas aktivitātes. Ja aktivitātes aizstāj ar viedierīcēm, kur sēž noteiktā pozā, arī pleci un rokas ir saspringuši, arī tas var veicināt, tuvredzības attīstību.
  • Bērns neiet ārā un nepieņem pietiekami daudz saules gaismas. Nevis svaigu gaisu, kā mācīts iepriekš, bet saules spektrs ir svarīgs.
  • Neliela ietekme ir ģenētikai. Ir pierādīts, ja abiem vecākiem ir tuvredzība, varbūtība, ka tā būs bērnam ir 45-50%. Bieži šie pārējie faktori sakrituši.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību klīnikas un SIA "Optic guru" optometriste Ilze Dilāne skaidro, kā labāk bērnu pieradināt valkāt brilles un kā izvēlēties brilles bērnam.